Jak nadać blask matowym włosom?

Kobiety w reklamach i na zdjęciach w gazetach mają najczęściej piękne, błyszczące włosy. Jak one to robią i jak uzyskać podobny efekt na swojej głowie, by włosy nie były matowe? Przedstawiamy kilka metod na nabłyszczenie matowych włosów!
/ 13.11.2013 14:08

Kiedy włosy najbardziej się błyszczą?

Doskonały efekt nabłyszczenia włosów możemy zauważyć na włosach, które niedawno zostały przefarbowane. Nie jest to efekt trwały, ale przez kilka tygodni powinien się on utrzymywać. Jest to wynik zmiany koloru włosów, ale również zasługa użytego preparatu, którego składniki mają nadawać włosom blask.

W przypadku włosów naturalnych możemy dostrzec, że ciemne kolory znacznie bardziej się błyszczą. Wynika to z tego, że ciemne pigmenty znacznie lepiej odbijają światło. W przypadku włosów jasnych również można uzyskać efekt blasku, ale na pewno nie będzie on aż tak intensywny, jak w przypadku włosów ciemnych.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, która ma wpływ na błyszczenie się włosów: ich stan (kondycja). Włosy, które są przesuszone, źle pielęgnowane, mają rozdwojone końcówki, nigdy nie będą miały w sobie naturalnego blasku.

Jak dbać o włosy, by nie były matowe?

Najczęstszą przyczyną, która powoduje, że włosy są matowe, a nie błyszczące, jest to, że są one zaniedbane. Choć może nam się wydawać, że często je myjemy, nakładamy jakieś odżywki, nie farbujemy, to wcale nie oznacza, że nasze kosmyki są odpowiednio zadbane i wypielęgnowane. Często jest właśnie zupełnie odwrotnie…

Podstawową zasadą w codziennej pielęgnacji włosów jest ich mycie i odżywianie. Pamiętajmy, że szampon powinnyśmy dobierać do potrzeb naszej skóry głowy.

Na przykład jeśli jest ona przesuszona, to należy wybrać szampon odżywczy i nawilżający.

Podczas mycia warto delikatnie masować skórę głowy, aby ją lepiej dotlenić i pobudzić cebulki włosowe do działania. Ponadto nie można zapominać o odżywkach. Po każdym myciu głowy należy nanieść na same włosy, unikając okolic skóry głowy, odpowiednią odżywkę, którą powinniśmy dobierać do potrzeb naszych włosów – nawilżającą dla suchych, odżywczą dla zniszczonych itd.

Dobrze jest również raz w tygodniu zadbać o to, aby głęboko nawilżyć, odżywić, a tym samym wygładzić nasze kosmyki za pomocą maski do włosów. Gotową maskę możemy zakupić w każdej drogerii i sklepie fryzjerskim.

Możemy także same przygotować maskę z jajek kurzych, oleju z oliwy, mleka czy jogurtu.

Maskę nakładamy na włosy i wcieramy ją w skórę głowy. Owijamy głowę folią, ręcznikiem i tak trzymamy na włosach nawet 30-40 minut. Później spłukujemy wodą i myjemy odpowiednim szamponem, aby nie pozostawić na włosach tłustych pozostałości maski. Dzięki takiej kuracji zadbamy o kondycję naszych włosów, ale również dodamy im naturalnego blasku.

Zobacz też: Na czym polegają zabiegi zagęszczające włosy?

Oleje, nafty, płukanki

 Dzięki olejom kosmetycznym można przywrócić naturalny blask włosom. Jednakże trzeba się liczyć z tym, że większość z nich nie da nam pożądanego efektu wizualnego od razu.

Olejowanie włosów trzeba przeprowadzać systematycznie, raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki temu po kilku tygodniach kuracji odczujemy różnicę w miękkości i gładkości włosów, a także zauważymy, że nasze kosmyki nabrały blasku. Olejowanie włosów jest niewątpliwie czasochłonne, ale daje najlepsze efekty nabłyszczania matowych włosów. Efekty te utrzymują się przez dłuższy czas.

Znacznie szybciej nabłyszcza matowe włosy nafta. Już po jednym jej zastosowaniu włosy są sypkie, błyszczące i gładkie aż po same końce. Sposób aplikacji nafty kosmetycznej jest banalnie prosty. Należy ja nakładać na włosy, omijając okolice skóry głowy, pozostawić na włosach na 20 minut (nie dłużej), a następnie spłukać i umyć włosy szamponem. Taką kurację należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu.

Płukanki również pozwalają na przywrócenie blasku matowym włosom, ponieważ je odżywiają i nawilżają, a przede wszystkim domykają łuski włosa. Doskonale sprawdzają się płukanki domowe, ale te gotowe kupowane w sklepach fryzjerskich również są bardzo dobre.

Domowe płukanki można zrobić z piwa, octu jabłkowego lub balsamicznego, cytryny, herbatki z hibiskusa lub też naparów z ziół.

Pamiętaj, aby płukanki nie robić ze skoncentrowanego produktu – należy go odpowiednio rozcieńczyć w wodzie.

Zobacz też: Co przyspiesza przetłuszczanie się włosów?      

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.