Oliwa z oliwek na włosy fot. Adobe Stock

Oliwa z oliwek na włosy - czy warto ją stosować? Jakie daje efekty?

Oliwa z oliwek stosowana na włosy przywraca im nawilżenie, elastyczność i blask. Możesz wykorzystać ją w zabiegu olejowania albo aplikować jak serum, wyłącznie na końcówki.
Małgorzata Machnicka / 15.04.2021 12:06
Oliwa z oliwek na włosy fot. Adobe Stock

Oliwa z oliwek na włosy stosowana była już w starożytności. Zresztą nie tylko na włosy, nakładano ją również na twarz i całe ciało, aby nawilżyć i zmiękczyć skórę. 

Oliwa z oliwek ma przede wszystkim działane nawilżające - zawiera kwas oleinowy, skwalen i kwas palmitynowy, które są silnymi emolientami. Oprócz tego ma sporo witaminy E, znanej jako witamina młodości, dzięki czemu przywraca blask i elastyczność.

Spis treści:

  1. Dla jakich włosów jest oliwa z oliwek?
  2. Jak stosować oliwę z oliwek?
  3. Efekty stosowania oliwy z oliwek
  4. Jaką oliwę wybrać?

Dla jakich włosów jest oliwa z oliwek?

Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów średnioporowatych, ale mogą po nią sięgać również właścicielki włosów wysokoporowatych, czyli tych mocno zniszczonych (stylizacją, trwałą ondulacją, farbowaniem lub rozjaśnianiem), przesuszonych i wymagających regeneracji.

Jak stosować oliwę z oliwek na włosy? 

Oliwę z oliwek potraktuj dokładnie tak samo, jak każdy olej do włosów. Możesz wykorzystać ją w zabiegu olejowania albo jako serum na zniszczone końcówki. Możesz też dodać odrobinę oliwy do ulubionej maski albo odżywki i tym samym wzbogacić jej działanie. 

Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Olejowanie włosów oliwą możesz przeprowadzić zarówno na sucho, jak i mokro. Oliwę nakładaj od połowy długości włosów, jeśli masz tendencję do szybkiego przetłuszczania się pasm albo na całe włosy i skalp, jeśli narzekasz na suchą skórę głowy.

Po nałożeniu oliwy na włosy owiń głowę folią spożywczą albo załóż czepek. Zostaw na godzinę, dwie lub nawet całą noc. Przed spłukaniem rozczesz dokładnie włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach

Umyj włosy łagodnym szamponem (bez SLS) najlepiej dwukrotnie, aby mieć pewność, że cała oliwa została spłukana. Następnie nałóż nawilżającą odżywkę, która nie zawiera w sobie silikonów i protein - doskonale sprawdzi się np. ta z aloesem albo miodem. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Oliwa jako serum do końcówek

Nałóż kilka 2-3 krople oliwy z oliwek na dłonie, rozetrzyj i wmasuj w końcówki włosów. Najlepiej jest robić to wieczorem i rano umyć włosy - oliwa może zbijać włosy w strąki.

Oliwa jako dodatek do odżywki lub maski

Wystarczy łyżka oliwy dodana do porcji maseczki, aby zintensyfikować jej działanie. Tak stosowana oliwa nie obciąży nadmiernie włosów - zabieg możesz powtarzać częściej niż raz w tygodniu. 

jak stosować oliwę z oliwek na włosy
fot. Adobe Stock

Efekty stosowania oliwy z oliwek na włosy

Jak przy każdym olejowaniu włosów, na efekty trzeba zaczekać. Co prawda już po pierwszym zabiegu włosy będą miękkie i odzyskają blask, ale na bardziej spektakularne rezultaty należy dać sobie 6-8 tygodni.

Jakie uzyskasz efekty przy regularnym jej stosowaniu?

  • włosy staną się gładkie i lśniące,
  • będą nawilżone i elastyczne,
  • przestaną się łamać i rozdwajać,
  • będą łatwiej się rozczesywać, 
  • staną się mocne i odzyskają zdrowy wygląd.

Jak wybrać oliwę do olejowania włosów?

Wybieraj oliwę z pierwszego tłoczenia - na opakowaniu takiej oliwy znajdziesz napis „extra virgin" lub „virgin". Powinna być sprzedawana w ciemnej, najlepiej szklanej butelce. 

Więcej o pielęgnacji włosów:
Olej lniany na włosy - efekty stosowania
Olej kokosowy na włosy - jak go stosować?
Olej z czarnuszki na włosy - zalety stosowania