Pokrzywa na włosy: tani i skuteczny sposób na łupież i wypadanie. Jak stosować, żeby szybko zobaczyć efekty?

pokrzywa na włosy - jak stosować, efekty fot. Adobe Stock, Jiri Hera
Pokrzywa na włosy to naturalny, niezwykle skuteczny sposób na walkę z łupieżem, wypadaniem oraz nadmiernym przetłuszczaniem. Jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów włosów, w tym włosów farbowanych. Można stosować ją jako płukankę, wcierkę lub pić w postaci naparu. Przeczytaj, jak działa pokrzywa na włosy i komu jest szczególnie polecana.
Małgorzata Machnicka / 18.05.2023 17:31
pokrzywa na włosy - jak stosować, efekty fot. Adobe Stock, Jiri Hera

Pokrzywa na włosy stosowana była już przez nasze babcie. To jeden z najlepszych domowych sposobów na wypadanie i walkę z łupieżem. Oprócz tego, pokrzywa reguluje również poziom wydzielanego sebum, dzięki czemu skóra głowy wolniej się przetłuszcza. 

Pokrzywa bogata jest w witaminy (witaminy A, C, K oraz witaminy z grupy B); minerały ( żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, wapń); tłuszcze (kwas linolowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy); polifenole (kwercetynę, kwas kawowy, kumaryny, kaempferol), pigmenty (luteinę, luteoksantynę, beta karoten) oraz wszystkie niezbędne aminokwasy. 

Z pokrzywy można przygotować wcierki i płukanki do włosów, a także spożywać ją w formie naparu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stosować pokrzywę na włosy, żeby zobaczyć efekty. 

Spis treści:

  1. Picie pokrzywy na włosy
  2. Sok z pokrzywy na włosy 
  3. Płukanka z pokrzywy na włosy 
  4. Wcierka z pokrzywy na włosy
  5. Korzeń pokrzywy na włosy 
  6. Pokrzywa na włosy - efekty 
  7. Pokrzywa na włosy - dla kogo?

Picie pokrzywy na włosy - efekty 

Najsilniejsze działanie ma napar z pokrzywy. Poza tym, że poprawia kondycję włosów i paznokci, wykazuje także właściwości, które mają doskonały wpływ na cały organizm. Pokrzywa wzmacnia odporność, poprawia apetyt i pomaga w leczeniu anemii oraz kamicy nerkowej.

Jak często pić pokrzywę na włosy?

Herbatę z pokrzywy możesz pić codziennie, maksymalnie 4 filiżanki, zamiast ulubionej herbaty lub kawy. Warto jednak pamiętać, że napar z pokrzywy działa moczopędnie. Może również podrażnić żołądek lub wywołać alergie. Warto wcześniej wykonać test alergiczny, czyli tzw. próbę uczuleniową. Częstotliwość picia herbaty z pokrzywy na włosy nie różni się od picia pokrzywy w innych celach zdrowotnych.

Uwaga, picie pokrzywy w ciąży jest przeciwwskazane.

Picie herbaty z pokrzywy na czczo: jakie daje efekty? Najlepszy sposób picia naparu z pokrzywy przed śniadaniem

pokrzywa na włosy - picie pokrzywy efekty fot. Pokrzywa na włosy/ Adobe Stock, Magdalena Kucova

Sok z pokrzywy na włosy - jak stosować?

Bardzo dobre efekty przyniesie również picie soku z pokrzywy. Możemy przygotować go samodzielnie (Prosty przepis na sok z pokrzywy) lub kupić gotowy w sklepach ze zdrową żywnością. Pamiętaj, aby wybrać 100 % sok z liści, bez dodatku cukru i konserwantów, tłoczony na zimno. Sok z pokrzywy najlepiej spożywać przed lub w trakcie posiłku, nie więcej niż 10-20 ml na dobę.

Płukanka z pokrzywy na włosy 

Do przygotowania płukanki z pokrzywy, potrzebujesz wyłącznie liści pokrzywy i gorącej wody. Przed użyciem naparu z pokrzywy, umyj włosy szamponem

Płukanka z pokrzywy - jak przygotować?

1 łyżeczkę liści pokrzywy (lub torebkę) zalej 200 ml gorącej wody i odstaw do ostygnięcia. Wypłucz włosy w płukance i nie spłukuj jej. Owiń głowę ręcznikiem na kilka minut, a potem pozwól włosom samodzielnie wyschnąć.

Stosowanie płukanek warto połączyć z zabiegiem olejowania włosów

Wcierka z pokrzywy na włosy 

Stosowanie wcierki z pokrzywy polecane jest przede wszystkim osobom borykającym się z łupieżem i mocno przetłuszczającą się skórą głowy.

Wcierka z pokrzywy na włosy - jak zrobić?

Do przygotowania wcierki potrzebujesz 2 torebek pokrzywy (albo suszonych liści) i 200 ml wody. Całość zagotuj w małym garnku i gotuj przez 30 minut. Odcedź i odstaw do wystygnięcia.

Wcierka z pokrzywy na włosy - jak stosować?

Wcierkę zastosuj na suche włosy oraz skalp. Zostaw na godzinę (dla wzmocnienia możesz założyć czepek) a następnie spłucz letnią wodą.

Wcierka z pokrzywy - efekty:

  • likwiduje łupież;
  • zapobiega wypadaniu włosów;
  • przyspiesza wzrost włosów; 
  • nawilża i odżywia skórę głowy;
  • nawilża, nabłyszcza i wygładza włosy;
  • zmniejsza łojotok. 

Jak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone sposoby, dzięki którym będą szybciej rosły

Korzeń pokrzywy na włosy 

Nie tylko liście pokrzywy mają zbawienny wpływ na włosy. Za swoje właściwości ceniony jest również jej korzeń. Ekstrakt z korzenia pokrzywy poprawia ukrwienie skóry głowy, a tym samym stymuluje wzrost nowych włosów. Co więcej, zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu, który może powodować ich wypadanie.

Aby przygotować leczniczy wywar, należy łyżeczkę suszonego surowca zalać 0,5 l wrzątku, przykryć i odstawić na 10 minut. Nie przekraczać 4 filiżanek dziennie.

Pokrzywa na włosy - efekty

Czy pokrzywa jest dobra na włosy? Zdecydowanie! Regularne picie pokrzywy oraz stosowanie wcierki i płukanki może przynieść wiele korzyści:

  • włosy staną się mocne, lśniące, elastyczne i gładkie;
  • będą szybciej rosły;
  • przestaną wypadać;
  • zniknie łupież;
  • skóra głowy będzie nawilżona i odżywiona.

Pokrzywa na włosy - dla kogo?

Pokrzywa bezpieczna jest dla wszystkich rodzajów włosów, w tym włosów farbowanych. Uważać jednak powinny jasne blondynki, ponieważ płukanka z pokrzywy regularnie stosowana może delikatnie przyciemnić pasma. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.09.2020

Czytaj także:
Goździki na włosy: lekarstwo na siwienie i wypadanie. Jak stosować i jak działają?
Pożegnaj siwe włosy z liściem laurowym — domowy sposób polecany przez nasze babcie

Redakcja poleca

REKLAMA