Jak bezpiecznie prostować włosy, żeby się nie niszczyły i żeby efekt utrzymywał się przez długi czas? Praktyczne porady

jak prostować włosy fot. Adobe Stock, New Africa
Prostowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stylizacyjnych. Jednak zły sprzęt oraz niewłaściwa technika mogą trwale uszkodzić delikatne włókna włosów — będą matowe, łamliwe i suche. Jak to robić, żeby zachować ich zdrowy wygląd, jakie kosmetyki stosować i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Rozwiewamy wątpliwości.
/ 11.07.2022 06:45
jak prostować włosy fot. Adobe Stock, New Africa

Szampon, odżywka, maska, olejki… Codziennie starannie dbamy o wygląd naszych włosów, żeby były lśniące i zadbane. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie. Ale pielęgnacja włosów nie kończy się na stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Na ich wygląd mają również zabiegi stylizacyjne, jakim poddajemy je każdego dnia, np. prostowanie. Niby to proces prosty i szybki, ale mimo to popełniamy sporo błędów, przez które pasma stają się łamliwe, matowe i suche. Jeśli codziennie traktujemy je zbyt wysoką temperaturą i używamy złej prostownicy, nie pomogą nawet najlepsze produkty. Jak bezpiecznie prostować włosy?

Oto kilka złotych zasad, dzięki którym zachowasz ich piękny wygląd, a efekt utrzyma się przez wiele godzin. 

Spis treści:

  1. Jak przygotować włosy do prostowania?
  2. Jak bezpiecznie prostować włosy, żeby ich nie zniszczyć?
  3. Jak nadać włosom blask?
  4. Jaka prostownica jest najlepsza?

Jak przygotować włosy do prostowania?

Aby fryzura prezentowała się nienagannie, dokładnie umyj włosy, najlepiej dwukrotnie. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń i będą uniesione u nasady. Spłucz szampon i nałóż odżywkę, a jeśli masz więcej czasu — również maskę. Dalsze działania zależą od rodzaju posiadanego urządzenia. Jeżeli prostownica nie jest wyposażona w funkcję prostowania włosów na mokro, musisz starannie wysuszyć włosy — inaczej możesz spalić włosy. Przed prostowaniem koniecznie użyj kosmetyków zabezpieczających przed wysoką temperaturą. Obecne w nich termoaktywne substancje sprawiają, że włosy z łatwością poddają się prostowaniu i nie tracą połysku.

Szampony z dobrym składem - 5 najlepszych produktów

Jak bezpiecznie prostować włosy, żeby ich nie zniszczyć?

Chcąc, uzyskać trwały efekt i nie zniszczyć włosów, warto trzymać się kilku zasad.

  1. Przed rozpoczęciem ustal odpowiednią temperaturę dla twoich włosów. Nie ustawiaj od razu maksymalnej mocy, tylko zrób mały test. Idealna temperatura to taka, gdzie już po jednym pociągnięciu pasma są idealnie gładkie.
  2. Dokładnie rozczeszesz włosy, podziel je na partie, a następnie upnij za pomocą wsuwek lub klipsów te pasma, które będą prostowane w drugiej kolejności. Aby uzyskać idealną gładkość fryzury, można przesuwać po włosach małych grzebieniem tuż przed prostownicą.
  3. Istotna jest również technika. Przesuwaj prostownicę delikatnym ruchem od nasady aż po końce. Jeśli masz odpowiednio dopasowaną temperaturę, wystarczy jedno pociągnięcie. Wyjątkiem są włosy z mocnym skrętem.
  4. Po zakończeniu układania można przeczesać włosy grzebieniem, nadając im wymarzony wygląd.

Suszenie włosów przez sitko - genialny trik na wydobycie skrętu

jak prostować włosy krok po krokufot. Adobe Stock, Parilov

Jak nadać włosom blask?

Zabieg prostowania warto zakończyć spryskaniem włosów specjalnym preparatem pielęgnującym: sprayem nabłyszczającym, woskiem lub jedwabiem. Sprawdzonym sposobem na utrwalenie fryzury jest nałożenie na włosy niewielkiej ilości wosku wygładzającego.

Jaką prostownicę wybrać?

Wybranie odpowiedniej prostownicy to podstawa. Najlepiej wybrać taką, która ma płytki ceramiczne lub ceramiczne z dodatkiem teflonu. Płytki, które są pokryte tylko teflonem, stwarzają ryzyko przypalenia włosów, co wynika z faktu ich nierównego nagrzewania się. W takim przypadku miejsca bardziej nagrzane mogą przypalać kruchą strukturę włosa. Z kolei płytki wykonane tylko z ceramicznej powłoki mogą szybko się zużywać, a materiał równie szybko odpadać. Ciekawym połączeniem jest zestawienie ceramiki z turmalinem — taki materiał umożliwia szybkie i równomierne nagrzewania się prostownicy, a także dba o włos, nie wysusza go i dzięki niemu można uniknąć efektu elektryzowania się włosów. Na rynku dostępne są również prostownice z powłokami lustrzanymi, które odbijają ciepło (takie płytki wpływają na wygładzenie włosa) oraz diamentowymi, które są szczególnie cenione przez posiadaczki kręconych włosów.

Czytaj także:
Jaki szampon stosować po keratynowym prostowaniu i jak dbać o włosy po zabiegu?
Jak usunąć nadmiar lakieru z włosów?