Prostowanie włosów/fot. Fotolia

Prostownica, czyli jak prawidłowo prostować włosy?

W tym artykule znajdziesz praktyczne porady na temat używania prostownicy. Dowiesz się też, jak wybrać najlepszą prostownicę, jak prostować włosy, aby ich nie zniszczyć i jakie kosmetyki są pomocne podczas prostowania włosów.
/ 06.06.2012 14:45
Prostowanie włosów/fot. Fotolia

ABC prostowania

Troska o piękne i zdrowe włosy towarzyszy każdej pani codziennie w wielu momentach dnia:  podczas przygotowania się do pracy, wyjścia na dużą imprezę, kolację z szefową czy spotkanie przy kawie z koleżanką. O włosy dbają też młode dziewczyny, które borykają się z podobnym problemami: jaką fryzurę wybrać do szkoły, a jaką na urodziny przyjaciółki czy spotkanie z chłopakiem. 

Zasadniczym pytaniem, jakie mogą zadać sobie panie w każdym wieku, jest jak we właściwy sposób używać prostownicy – urządzenia, z którego korzysta wiele z nas. Jak sprawić, by nie niszczyła włosów? Jakich używać kosmetyków, aby ochronić delikatną konstrukcję cebulek? Czy można stosować prostownicę na mokre włosy? Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Jak przygotować włosy do prostowania?

Aby fryzura układała się nienagannie, przed prostowaniem należy przygotować włosy, to znaczy umyć je szamponem, a następnie przygotować do kontaktu z prostownicą, czyli odpowiednio  je nawilżyć. W tym celu warto sięgnąć po odżywkę nawilżającą. Tak przygotowane włosy mogą zostać poddane działaniu gorącej prostownicy.

Dalszy sposób postępowania zależy od rodzaju posiadanego urządzenia. Jeżeli prostownica nie jest wyposażona w funkcję prostowania włosów na mokro, trzeba przed skorzystaniem z niej wysuszyć włosy – w przeciwnym przypadku może dojść do spalenia kruchej konstrukcji włosa. Taka lekkomyślność doprowadzi do uszkodzenia włosów, w konsekwencji do ich wysuszenia i  połamania. Wówczas włosy będą wyglądały jak siano i nie uda się ułożyć z nich żadnej ładnej fryzury, z powodu zniszczonych, spalonych przez prostownicę kosmyków.  

Wysusz głowę i użyj kosmetyków zabezpieczających oraz ułatwiających uzyskanie prostych oraz lśniących włosów. Takie produkty chronią strukturę włosa przed wysoką temperaturą. Obecne w nich termoaktywne substancje sprawiają, że włosy z łatwością poddają się prostowaniu oraz nie stracą połysku.

W jaki sposób prostować włosy?

Jak używać prostownicy? Na pewno nie chaotycznie. Prostowanie powinno być przemyślanym procesem.

Plan prostowania włosów przewiduje podzielenie ich na poszczególne kosmyki, a następnie upięcie tych, które będę prostowane w drugiej kolejności, za pomocą przygotowanych spinek. Najlepiej rozpocząć proces przygotowania pasm od tych, które znajdują się z tyłu głowy.   

Samo prostowanie też wymaga wprawy. Po pierwsze: przesuwa się urządzenie, zaczynając od czubka głowy, jednak trzeba uważać, aby nie poparzyć skóry. Przesuwamy  prostownicę sprawnych ruchem wzdłuż pasma, tak aby nie zatrzymywać się, dlatego, że każdy przystanek może zostawić ślad w postaci poprzecznego wgniecenia, co zupełnie zepsuje efekt idealnie prostych włosów, a zbliży fryzurę do efektu włosów karbowanych. 

Po drugie: na końcu należy zdecydować, jak mają wyglądać końcówki włosów: czy chcemy, by były lekko podkręcone do wewnątrz, czy może finezyjnie zakręcone na zewnątrz? Jest to ważne, ponieważ podczas prostowania jednym ruchem trzeba będzie wykończyć fryzurę w wybrany sposób.

Aby uzyskać idealną gładkość fryzury, można pomóc sobie podczas układania włosów poprzez rozczesywanie ich małym grzebieniem, który przesuwamy po włosach tuż przed prostownicą. To wymaga jednak dużej wprawy w prostowaniu.

Po zakończeniu układania można przeczesać włosy grzebieniem, nadając im wymarzony wygląd.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Jak uzyskać połysk na włosach?

Aby włosy dobrze się układały, warto zakończyć zabieg prostowania spryskaniem włosów specjalnym preparatem pielęgnującym (sprayem nabłyszczającym, woskiem lub jedwabiem na włosy). Sprawdzonym sposobem na utrwalenie fryzury jest wykorzystanie wosku wygładzającego, którego odrobinę można nanieść na włosy. Fryzura nabierze wówczas blasku oraz zostanie utrwalona.

Jaką prostownicę wybrać?

Najlepiej wybrać taką prostownicę, która ma płytki ceramiczne lub ceramiczne z dodatkiem teflonu. 

Płytki, które są pokryte tylko teflonem, stwarzają ryzyko przypalenia włosów, co wynika z  faktu ich nierównego nagrzewania się. W takim przypadku miejsca bardziej nagrzane mogą przypalać kruchą strukturę włosa. 

Z kolei płytki wykonane tylko z ceramicznej powłoki mogą szybko się zużywać, a materiał  równie szybko odpadać.

Ciekawym połączeniem jest zestawienie ceramiki z turmalinem – taki materiał umożliwia szybkie i równomierne nagrzewania się prostownicy, a także dba o włos, nie wysusza go i dzięki niemu można uniknąć efektu elektryzowania się włosów.  

Modne są też powłoki lustrzane, które odbijają ciepło (takie płytki wpływają na wygładzenie włosa), a powłoki diamentowe są cenione przez posiadaczki kręconych włosów. 

Szerokość prostownicy ma wpływ na wygodę tworzenia fryzury. Lepiej wybrać szerokie płytki, gdy zależy nam na wygładzeniu włosów. W celu wykonania skrętów lub podkręcenia końcówek lepiej używać prostownicy z wąskimi płytkami.

Zobacz też: Jak trwale wyprostować włosy?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.