POLECAMY

Jak ukryć siwe włosy?

Siwe włosy pojawiają się zazwyczaj u osób przed 40 rokiem życia, jednakże znane są przypadki, w których siwienie rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków, lub wręcz przeciwnie – pierwsze srebrne pasma obserwujemy dopiero długo po pięćdziesiątych urodzinach. Czy są sposoby na siwienie?
Jak ukryć siwe włosy?

Dlaczego włosy siwieją?

Za kolor włosów odpowiada barwnik zwany melaniną. Wytwarzany jest on głęboko w mieszku włosowym – dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się proces wzrostu włosa. Nie tylko nadaje on kolor włosom, ale także chroni je przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Obserwując szeroką gamę posiadanych przez ludzi kolorów włosów trudno uwierzyć, że znajdują się w nich tylko dwa rodzaje melanin: żółtoczerwona feomelanina i czarnobrązowa eumelanina. Kombinacja proporcji obu melanin wpływa na zabarwienie włosa.

Wraz z upływem lat aktywność komórek produkujących melaniny (tzw. melanocytów) maleje. Zaczynają pojawiać się włosy nie zawierające odpowiedniej ilości pigmentu, co sprawia, że na tle całej fryzury, w wyniku rozproszenia światła, wydają się siwe. W rzeczywistości włos pozbawiony pigmentu lub zawierający go tylko w niewielkiej ilości nie posiada żadnej barwy.

Dotychczas nie poznano dokładnie mechanizmu powodującego obniżenie aktywności produkcji melanin. Wiadomo jednak, że procesowi siwienia sprzyja m. in. starzenie się, ekspozycja włosów na silne działanie promieni słonecznych, palenie tytoniu oraz stres. Istotny wpływ mają także czynniki genetyczne oraz przynależność do danej rasy, np. Europejczycy siwieją szybciej niż Azjaci.

Polecamy: Czy wiesz jak dbać o kręcone włosy?

Kiedy rozpoczyna się proces siwienia?

Siwe włosy pojawiają się zazwyczaj u osób przed 40 rokiem życia, jednakże znane są przypadki gdy proces ten rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków, lub wręcz przeciwnie – pierwsze srebrne pasma obserwujemy dopiero długo po pięćdziesiątych urodzinach. Jedno jest pewne – wraz z upływem lat stopniowo będzie nam przybywało „białych nitek”. Nie ma na to rady.

Pierwsze siwe włosy najczęściej obserwujemy na skroniach, jednak mogą one się pojawić na dowolnej partii głowy lub ciała. U niektórych osób proces siwienia rozpoczyna się od brody, u innych – broda długo utrzymuje swój kolor nawet po całkowitym osiwieniu głowy. Najpóźniej ze wszystkich siwieją włosy łonowe.

Co zrobić z siwymi włosami?

Jedyną w stu procentach skuteczną metodą ukrycia siwych włosów jest koloryzacja. Aby uzyskać zamierzony efekt należy starannie dobrać rodzaj farby do włosów, gdyż nie wszystkie obecne na rynku produkty równie skutecznie pokrywają siwiznę. Decydując się na koloryzację siwych włosów warto wybrać mocno kryjącą farbę lub przeprowadzić ten zabieg w salonie fryzjerskim. 

Koloryzacja nie jest polecana np. osobom o włosach blond, u których pojawiły się jedynie pojedyncze białe nitki. Na tym etapie nie są one bowiem widoczne na tle całej czupryny. Po farbę warto sięgnąć w momencie gdy obserwujemy szerokie pasma w siwym kolorze.

W przypadku brunetów/ek, szatynów/ek i rudowłosych nawet pojedyncze siwe włosy stają się bardzo widoczne. Zanim jednak rozpoczniemy walkę ze srebrnymi pasmami, spróbujmy je pokochać. Wszak jak powiedział Salomon: „Ozdobą młodzieńców jest ich siła, urokiem starców siwizna”.

Polecamy: Rybi pedicure

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Swoje pierwsze siwe włosy zauważyłam w wieku 18 lat. Dziś mam 33 lata i pasemka. Są piękne, bo nie są siwe, a białe jak mleko. Nie farbuję się, bo nie muszę się ukrywać. Moja "siwizna" bardziej przypomina pasemka wykonane w salonie fryzjerskim, niż tragedię starszych pań.
/rok temu
Nie skończyłam jeszcze 30 lat a muszę się farbować raz na miesiąc. Zaczęłam siwieć około 23 roku życia
/3 lata temu
Trudno zaliczyć się do grupy starców skoro się nie ma jeszcze czterdziestki ...