7 faktów o leniwcach. Niektóre szokujące!

Mały leniwiec fot. Fotolia
Czego nie wiesz o tych sympatycznych zwierzętach? Ich nazwa nie jest przypadkiem. Poznaj najzabawniejsze fakty o leniwcach!
Edyta Liebert / 20.04.2018 13:02
Mały leniwiec fot. Fotolia

Od czego tu zacząć... Jest tak brzydki, że aż uroczy. Ten czworonożny mieszkaniec Ameryki Południowej to chyba jedyne zwierzę, z którym tak często utożsamiają się internauci. Powód? Chyba jego nazwa mówi sama za siebie. Kiedy myślimy o kimś, kto większość życia spędza na kanapie brzuchem do góry (bynajmniej nie z laptopem, pracując), to aż ciśnie się na usta, by nazwać go leniwcem. I jest w tym trochę prawdy, choć musicie wiedzieć, że prawie 30-letnie życie tego zwierzaka nie kreci się tylko wokół zwisania z drzewa!

Prawdą jest, że leniwce są bardzo powolne i to w każdej dziedzinie: wolno się rozmnażają (ponoć ich stosunek seksualny może trwać nawet 42 godziny), a ich wolne tempo ewolucyjne nie daje nadziei na to, że zdołają przystosować się do innych środowisk. Nasuwa się przykra refleksja, czy w świecie stawiającym na prędkość i szybkie tempo życia, jest miejsce dla takich "pasibrzuchów"? Co skrywa ich natura? W ramach relaksu przeczytajcie 7 faktów o leniwcach, które z pewnością dadzą wam do myślenia. I... Dajcie sobie na to czaaas... ;)

 

#great #selfie #with #sloth

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Saint Sixi (@saintsixi)

1. Moja sierść twoim domem

Zabrzmi to niesmacznie, ale sierść leniwców jest domem dla wielu owadów, insektów i pasożytów, wliczając w to kleszcze i roztocza i nie ma liczb, które określiłyby dokładną ilość takich domowników. Śpią od 9 do 12 godzin (wcale nie 20!) w otoczeniu koron drzew, przez co ich sierść staje się także siedliskiem glonów, ale nie jest to im obojętne. Z racji, że ich średnia prędkość wynosi 3 metry na minutę, w konfrontacji z drapieżnikiem nie mają szans na ucieczkę. Chyba, że oprawca ich nie zauważy. Im więcej glonów im mniej "zwierzęcy" zapach, tym lepszy kamuflaż.

 

I want 😍😍 #sloth #slothsunday #cute #love #need #cuddle #two #three #toed

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika FayeMx (@nycfayemx)

2. To nie Michael Phelps, to leniwiec!

Leniwce, choć są uważane za zwierzęta miłujące życie na wysokościach, to równie dobrze czują się w środowisku wodnym. Na lądzie nie są bezpieczne - pod wodą mogą wytrzymać nawet 40 minut bez zaczerpnięcia kolejnego oddechu (zasługa powolnego metabolizmu), czyli statystycznej dłużej, niż na lądzie. Leniwce schodzą z drzew w 2 celach: by się wypróżnić oraz właśnie by popływać. W porze deszczowej ten sposób poruszania jest wykorzystywany bardzo często do przemieszczania się pomiędzy drzewami. Leniwce pływają nawet 3 razy szybciej niż chodzą.

3. Drzewne romanse

Z punktu widzenia człowieka, drewniany domek na drzewie i chwila intymności może być spełnieniem marzeń o romantycznym czasie tylko we dwoje. Dla leniwców to chleb powszedni. Wszystkie najważniejsze momenty ich życia - znajdowanie swojej sympatii, łączenie w pary, kopulowanie i rodzenie potomstwa - dzieją się w koronach drzew, na wysokościach.

 

Adorable follower me @sloth_on_insta #sloth #sloths #cute #adorable #animal #animal #cup #cuddle #cuddles

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Sloths (@sloth_on_insta)

Jeż w domu: przygarnąć czy nie?

4. A czy ty potrafisz obrócić głowę o 270 stopni?

Leniwce mają dodatkowe kręgi szyjne (od 7 do 9,w zależności od odmiany), które sprawiają, że trend slow life nabiera nowego znaczenia. Mogą obracać głową od 190 do 270 stopni! A więc to, że są powolne, nie oznacza, że dużo więcej je omija. Choć zwisają i widzą świat do góry nogami. Młode natychmiast po urodzeniu obraca się do tej pozycji. To w niej leniwiec spędzi resztę życia.

 

My first perezoso sighting in Costa Rica 😍 #perezoso #sloth

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Laura McManus (@laura_mcm)

5. Upside down

Obserwowanie świata do góry nogami przez większą część życia umożliwiają leniwcom ich silne łapy, uposażone dodatkowo w długie ostre pazury. Ich skuteczność jest tak duża, że nawet nieżyjący już leniwiec nadal wisi do góry nogami...

6. Złoty medal od dietetyków

A teraz coś, co zaciekawi wielu fanów zdrowego odżywiania. Leniwce są mistrzami w powolnym rozdrabnianiu pokarmu (nie jedzą mięsa, są roślinożerni) i ekstremalnie niespiesznie trawią to, co zjedzą. Według danych, potrafią trawić jeden liść przez... 30 dni! Wszystko to z powodu bardzo wolnego metabolizmu. Jedynym źródłem wody dla leniwców jest rosa lub krople deszczu.

 

... 😍😘 ... what I see when I see a cute baby 🚼 ... #babysloth #yourbabyiscute #babysloth ... #love #luv #cutenessoverload #perfectbabies 🚼💛

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ƈıŋɖყ Ƈųཞıɛɩ 💋🎶 (@cindeeloks)

7. Mister Lonely

Leniwce mają dobrze rozwinięty zmysł powonienia i smaku, natomiast obraz, który dostrzegają, jest niewyraźny i rozmazany. Rzadko wydają jakieś odgłosy i nie są skore do kontaktów. To samotnicy, a każdy pojedynczy osobnik zajmuje średnio obszar 6,5 ha.

 

Hey buddy #sloth #Peru #Amazon

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Elliott Kindler (@elliottkindler)

W ciągu jednego roku na całym świecie pojawiają się średnio 3-4 młode (w warunkach niewolniczych). Leniwcom zagraża wyginięcie spowodowane wycinaniem brazylijskich lasów równikowych. W naturze leniwce żyją 12-25 lat, lecz w niewoli przeżywają nawet ponad 30.

5 najdroższych zwierzaków świata