Zwierzę to nie towar - akcja społeczna

Zwierzę to nie towar fot. materiały prasowe akcji "Zwierzę to nie towar"
Weź z nami udział w akcji społecznej.
Małgorzata Machnicka / 26.08.2016 14:54
Zwierzę to nie towar fot. materiały prasowe akcji "Zwierzę to nie towar"

29 sierpnia 1996 roku na statku, który przez 16 dni płynął z Australii do Jordanu, wybuchł pożar. W płomieniach zginęło 70 000 owiec. Kiedy ogień się rozprzestrzeniał, załoga opuściła pokład, zostawiając zwierzęta (bezbronne, które przecież mają uczucia!) na oceanie. Jaka była reakcja światowych przywódców na tę tragedię? Żadna. 

20 lat później, 29 sierpnia 2016 roku odbędzie się pierwszy w historii dzień akcji przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt. Tego dnia tysiące aktywistów z całego świata połączy swoje siły i wyjdzie na ulice. 

Każdy kolejny transport żywych zwierząt, nieważne czy drogą lądową czy przez ocean, to kolejna potencjalna tragedia.

Uczynki, które zmienią świat na lepsze

28 organizacji z całego świata, z Londynu po Paryż, z Tel Aviv po Sydney, dokładnie w tym jedynym dniu zorganizują marsze, happeningi i przemowy publiczne. Protesty odbędą się także w Polsce, gdzie dwie organizacje zajmującej się ochroną zwierząt hodowlanych – CIWF Polska (Compassion in World Farming) oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki postanowiły połączyć swoje siły w trzech miastach w Polsce: w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.


fot. materiały prasowe akcji "Zwierzę to nie towar"
W Warszawie pokojowy protest odbędzie się na trasie pomiędzy metrem Centrum a Dworcem Centralnym w godzinach 12-14. Będzie można porozmawiać z aktywistami, podpisać petycję oraz zobaczyć, dlaczego wielogodzinny eksport żywymi zwierzętami musi zostać zatrzymany. Organizacja CIWF Polska nakręciła film reklamujący światowy dzień akcji "Zwierzę to nie towar".

Małgorzata Szadkowska, Dyrektor Fundacji CIWF Polska zaprasza na to wydarzenie w Polsce:

"Każdego roku miliony zwierząt są transportowane na długie dystanse w ciasnych ciężarówkach. To zadawanie niepotrzebnego cierpienia! Zwierzęta często umierają, zanim skończą swą ostatnią podróż lub są zabijane w okrutny sposób już na miejscu. Handel żywymi zwierzętami jest niepotrzebny i może być z łatwością zamieniony na handel mięsem. Pierwszy raz w Polsce organizujemy Dzień Akcji przeciwko takim transportom i jest dla mnie zaszczytem móc połączyć siły z tak wieloma szanowanymi organizacjami z całego świata, by walczyć o zwierzęta hodowlane w tym międzynarodowym dniu akcji. Nie ma miejsca na ten okrutny handel w dzisiejszym świecie i powinien on przejść do historii!".

Dlaczego transport jest dla nich cierpieniem?

  • Podróże trwają bardzo długo, często brak jest odpowiedniej ilości pożywienia, wody i odpoczynku.
  • Transportuje się także zwierzęta chore, zranione, bardzo młode oraz będące w ciąży.
  • Pojazdy są źle wyposażone i przepełnione, zwierzęta często depczą po sobie.

Niektóre zwierzęta są eksportowane z krajów, gdzie istnieją przepisy chroniące zwierzęta, do takich, w których podobne przepisy nie obowiązują w ogóle i gdzie zwierzęta narażone są na okrutne traktowanie
i rzeź.

Globalny Dzień Akcji - gdzie i kiedy

29 sierpnia 2016 roku po raz pierwszy odbędzie się Globalny Dzień Akcji przeciwko transportowi żywych zwierząt. W Warszawie spotkamy się pomiędzy metrem Centrum a dworcem Śródmieście o godz. 12.

Jeśli z jakiś powodów nie możesz wziąć udziału w akcji, możesz podpisać petycję.

Niedawno trafiłam na felieton Doroty Wellmann, w którym padło zdanie:

Jestem głęboko przekonana, że ten, kto krzywdzi zwierzę, skrzywdzi człowieka.

Śmiała teza, ale ja absolutnie się z nią zgadzam. Tak mi podpowiada serce. Więc jeśli i wam los zwierząt nie jest obojętny weźcie udział w akcji. Nic was to nie kosztuje, a może wiele zdziałać.

fot. materiały prasowe akcji "Zwierzę to nie towar"

Redakcja poleca

REKLAMA