Pomysł na ten artykuł powstał, gdy jedna z redakcyjnych koleżanek zaczęła opowiadać o nienawiści swojego kota do mleka. Zaczęłyśmy wtedy rozważać absurd teorii mówiącej o tym, że wszystkie kociaki przepadają za tym napojem. Potem temat zszedł na kreskówkowe jeże noszące jabłka na swoich kolcach (czy ktokolwiek widział kiedyś taką sytuację w realnym świecie?!), a także myszy rzekomo uwielbiające żółty ser.
Po zgłębieniu tematu byłam w szoku - okazuje się, że wszyscy wierzymy w cały szereg zabawnych mitów na temat zwierząt. Większość z nich pochodzi z baśni, filmów animowanych, a inne biorą się ze zwykłej niewiedzy. Przyznam szczerze, że kilka z tych faktów całkowicie zrujnowało mój światopogląd. Przekonajcie się same, jakie dziwaczne teorie na temat zwierząt uważane są za prawdę!
1. Byka denerwuje czerwony
Fani korridy dobrze wiedzą, że torreador wymachuje przed bykiem czerwonym kawałkiem materiału. Stąd powszechne przekonanie, że właśnie ten kolor denerwuje zwierzę. Okazuje się, że to absolutny mit - nie odróżnia ono żadnych barw i rozjusza je jedynie intensywne wymachiwanie materiałową płachtą...
2. Królik lubi marchewki
Oczywiście, niektóre z nich wprost przepadają za tym warzywem. Nie jest to jednak regułą. Nadmiar marchwi może królikom wręcz... szkodzić.
3. Wąż jest śliski
Jakie macie pierwsze skojarzenie ze słowem "wąż"? Mi od dziecka to zwierzę kojarzy się z czymś oślizgłym i bardzo nieprzyjemnym w dotyku. Tymczasem rzeczywistość mocno mija się z wyobrażeniami. Tak naprawdę skóra węża wcale nie jest śliska!
4. Struś chowa głowę w piasek
Powszechne przekonanie doprowadziło nawet do powstania przysłowia na ten temat: "Nie chowaj głowy w piasek". Tymczasem wystraszony struś, zamiast wykonywać tak absurdalną czynność, po prostu... bierze nogi za pas. Potrafi biec nawet z prędkością dochodzącą do 80 km/h, więc zanurzanie głowy w piachu jest ostatnim, o czym myśli w chwili zagrożenia.
5. Koty powinny pić mleko
Dorosłe koty nie powinny pić mleka - ich układ pokarmowy nie toleruje laktozy. Pomimo że kociak wciąż może lubić ten napój, jego spożycie zazwyczaj będzie skutkować bardzo nieprzyjemnymi komplikacjami. Mleko powinny pić tylko małe kociątka!
Imiona dla psów z filmu - 13 najładniejszych
6. Psy powinny jeść kości
O ile w kreskówkach i na dziecięcych rysunkach psiaki zawsze są przedstawiane z kośćmi, o tyle w realnym życiu nie jest to już tak oczywiste. Taki przysmak może zwierzakowi przynieść więcej szkody niż pożytku - bardzo łatwo o utknięcie niebezpiecznego fragmentu w gardle.
7. Jeż nosi jabłka
Wy też rysowałyście w przedszkolu jeże, niosące na swoich kolcach rumiane jabłuszka? To jedno z najczęstszych dziecięcych wyobrażeń (wpajanych zresztą przez dorosłych), ale czy mające jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości? Nie sądzę, żeby ktokolwiek widział jeża dźwigającego dorodny owoc. Oczywiście, jak stwierdziła jedna z redakcyjnych koleżanek, w teorii jest to możliwe - gdyby jeżyk czekał pod drzewem i przypadkowo spadłoby na niego jabłko... Czemu nie?
8. Sowa jest mądra
To może być dla was szok, ale zwierzę powszechnie uważane za symbol mądrości, wcale nie jest zbyt inteligentne. Sowa jest o wiele głupsza od innych ptaków! Jak odkryli naukowcy, jednym z najmądrzejszych skrzydlatych stworzeń jest... kruk!
9. Mysz lubi ser
Tak jak kot kojarzy się z mlekiem, a pies z kośćmi, tak mysz nieodłącznie jest przedstawiana z kawałkiem sera w łapkach. Tak naprawdę jednak te zwierzątka nie uważają tego produktu za swój smakołyk! Uwielbiają za to ziarna i owoce.
10. Wielbłąd magazynuje wodę w garbie
Zawsze wyobrażałyście sobie wielbłądzi garb jako magazyn wody? Szczerze mówiąc... ja też. To przekonanie tkwi w nas chyba od najmłodszych lat. Tymczasem te zwierzęta przechowują w garbach tłuszcz. Dzięki temu ich organizm się nie przegrzewa. Jeśli chodzi o ich wytrzymałość na brak wody, jest to związane raczej ze specyficzną budową czerwonych krwinek, których kształt umożliwia odporność na niedobory płynów.
11. Kot zawsze spada na 4 łapy
Niezwykła umiejętność kotów doprowadziła nawet do powstania popularnego przysłowia na ich temat. Tymczasem te zwierzaki naprawdę nie zawsze spadają na 4 łapy. Czasem zdarza im się np. źle oszacować odległość...
12. Kameleon zmienia kolor, by się kamuflować
Powszechny mit na temat kameleonów głosi, że zmieniają one barwę po to, aby "wtopić się w tło" i stać się niewidoczne dla wroga. Tymczasem w rzeczywistości ich zdolność jest zależna raczej od nastroju lub temperatury.
13. Przecięta na pół dżdżownica "rozmnoży się" i powstaną dwie
W ten fakt wierzyłam święcie od najmłodszych lat. Obiegowa opinia mówi, że z przeciętej na pół dżdżownicy powstają nowe, które dalej żyją. Tak naprawdę jednak to zwierzę nie jest nieśmiertelne, a najważniejsze narządy są niezbędne do przeżycia. Bywa więc tak, że tylko jeden "koniec" dżdżownicy ocaleje, a drugi staje się nieodwołalnie martwy.