Jak pobłogosławić święconkę (pokarmy) w domu? Tekst modlitwy

Jak pobłogosławić święconkę w domu fot. Adobe Stock
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie odbywać się w domach. Błogosławienie święconki samodzielnie musi odbyć się równie uroczyście, co w kościele i niezbędny jest tekst modlitwy.
Edyta Liebert / 30.03.2021 11:53
Jak pobłogosławić święconkę w domu fot. Adobe Stock

Ograniczenia związane z epidemią obejmują też święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, 3 kwietnia 2021. Nie pójdziesz tradycyjnie ze święconką do kościoła, ale możesz pobłogosławić święconkę samodzielnie w domu w Niedzielę Wielkanocną, wypowiadając tekst modlitwy.

Prawo do błogosławienia pokarmów mają kapłani i diakoni oraz ustanowieni przez biskupa albo wyższego przełożonego zakonnego, akolici i lektorzy. 

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z K​sięgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350”. Wielka Sobota 2021 prawdopodobnie będzie wyglądać tak, jak ta z poprzedniego roku.

Podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także organizowanie błogosławienia pokarmów w kościołach z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych – czytamy w komunikacie archidiecezji łódzkiej.

Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak zalecił, by np. na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej święcenie pokarmów odbywało się wyłącznie przy kościołach, na otwartym terenie i z zachowaniem norm sanitarnych.

Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy – dodał Prymas.

W diecezji warszawsko-praskiej są zalecenia dotyczące organizacji święcenia pokarmów przy kościele,  z sugestią wprowadzenia przez probostwa sztywnych godzin w każdym kościele.  

Należy wyznaczyć konkretne godziny, kiedy odbywać się będzie pobłogosławienie i wcześniej poinformować o nich wiernych, aby nie było sytuacji, że stoją i czekają oni dłuższy czas na zewnątrz – podkreślono.

Błogosławieństwo pokarmów w domu - przebieg i tekst modlitwy

Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18)

oraz

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.” (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Warto wiedzieć: Życzenia wielkanocne dla księdzaPotrawy wielkanocne na obiadCo włożyć do święconki

Redakcja poleca

REKLAMA