who: druga fala koronawirusa o wiele bardziej śmiertelna fot. Adobe Stock

WHO: musimy przygotować się na drugą, o wiele bardziej śmiertelną falę koronawirusa

Według Światowej Organizacji Zdrowia druga fala koronawirusa może być jeszcze barziej tragiczna w skutkach niż ta, z którą zmagamy się teraz.
Urszula Wilczkowska / 21.05.2020 08:50
who: druga fala koronawirusa o wiele bardziej śmiertelna fot. Adobe Stock

Jeszcze nie uporaliśmy się z pierwszą falą koronawirusa, a już wiemy, że czeka nas druga fala zakażeń. Od drugiej połowy stycznia na całym świecie odnotowano do tej pory ponad 5 milionów chorych, z czego 330 tysięcy osób zmarło. Według najnowszych informacji podanych przez WHO następna fala pandemii może być jeszcze bardziej tragiczna w skutkach.

WHO: druga fala koronawirusa będzie jeszcze bardziej śmiertelna

Mówi się już o tym, że koronawirus mutuje, a w Chinach odnotowano nowe objawy zakażenia. Do tej pory patogen atakował głównie płuca, jednak teraz chińscy wirusolodzy odkryli u pacjentów także znaczne uszkodzenia serca, nerek i wątroby.

Zmienił się też okres inkubacji wirusa. Dotychczas przyjmowano, że ten wynosi od tygodnia do dwóch - po tym czasie pojawiały się zwykle pierwsze objawy. Teraz ten okres znacznie się wydłużył, przez co osoba niemająca objawów może nieświadomie zarażać w tym czasie innych.

WHO ostrzega też, że druga fala koronawirusa może nałożyć się także na czas, w którym od lat mierzymy się także z innymi chorobami sezonowymi - na przykład z grypą. Późną jesienią i zimą te dwie choroby mogą doprowadzić do jeszcze większej liczby zgonów niż w tej fali pandemii.

W wywiadzie dla The Telegraph szef europejskiego oddziału WHO, dr Hans Kluge podkreślał niejednokrotnie, że malejąca liczba nowych i aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem nie jest powodem do świętowania i zdejmowania obostrzeń, ale okazją do przygotowania się na drugą, pewną już drugą falę, która czeka nas za kilka miesięcy.

Dr Kluge jasno też powiedział, że momentem, w którym uporamy się z pandemią, będzie dopiero wynalezienie, produkcja i dystrybucja skutecznych szczepionek. To może potrwać nawet półtora roku - o ile wirus nie będzie mutował tak jak dzieje się to z wirusem grypy.

Źródło: wp.pl, o2.pl

Więcej o koronawirusie w Polsce i na świecie:
W najbliższych tygodniach nakaz noszenia maseczek będzie zniesiony? Znamy stanowisko rządu
USA twierdzi, że ma skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Badania są obiecujące
Jak będzie wyglądać życie po pandemii? Amerykańska jasnowidzka zdradziła swoją wizję

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)