W USA znaleziono szczepionkę na koronawirusa fot. Adobe Stock

Mamy skuteczną szczepionkę na koronawirusa? Wyniki badań są bardzo obiecujące

Amerykańska firma Moderna Therapeutics poinformowała media, że badania nad przygotowywaną przez nich szczepionką na koronawirusa dają nadzieję, że udało się znaleźć skuteczny specyfik. Możliwe, że będzie dostępny już na koniec roku!
/ 20.05.2020 14:01
W USA znaleziono szczepionkę na koronawirusa fot. Adobe Stock

Badania nad szczepionką na koronawirusa trwają nieustannie w wielu krajach. Przodują tutaj USA i Wielka Brytania, które swoje specyfiki wprowadziły już w fazę testów na ludziach. Wyniki wielu z nich są bardzo obiecujące, co może oznaczać, że już za kilka miesięcy zyskamy skuteczną broń do walki z globalną pandemią. 

Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna Therapeutics poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że prawdopodobnie udało im się znaleźć odpowiedni specyfik, który zapobiega zakażeniu się SARS-CoV-2. 

Naukowcy znaleźli szczepionkę na koronawirusa

Okazuje się, że przygotowana przez firmę szczepionka pozwoliła organizmowi na wytworzenie odpowiedniej liczby przeciwciał, która zapewnia odporność na koronawirusa i uniemożliwia zachorowanie. Jak podała w komunikacie firma, szczegółowe dane dotyczące przeciwciał dostępne są co prawda jedynie u pierwszych 8 z 45 uczestników badań, ale wyniki budzą optymizm.

Specyfik wszedł w fazę testów na ludziach już kilka tygodni temu. Po 14 dniach od przyjęcia szczepionki u wszystkich badanych osób wykryto obecność przeciwciał, a po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki (43 dni po pierwszym podaniu), ich poziom był wyższy od tego występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie. 

Jedynym skutkiem ubocznym, jaki zanotowano u uczestników badań, było zaczerwienienie skóry w miejscu zastrzyku. Dotyczyły one tylko 3 z 45 osób. U wszystkich niepożądane efekty minęły samoistnie i nie wywołały żadnego negatywnego wpływu na organizm. 

Kiedy ruszy produkcja szczepionki na koronawirusa?

Firma Moderna Therapeutica otrzymała już zgodę amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków na rozpoczęcie drugiej fazy badań nad szczepionką na grupie 600 osób. Uruchomienie trzeciej fazy firma planuje na lipiec. Jeśli badania zakończą się sukcesem, szczepionka trafi do działu produkcji.

Mimo tego, że testy wypadły obiecująco, stworzenie i wyprodukowanie szczepionki na globalną skalę to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstwa. Zdobycie odpowiednich atestów i zezwoleń również może zająć wiele miesięcy. Dlatego Moderna szacuje, że szczepionka nie pojawi się na rynku nie wcześniej niż na koniec bieżącego roku. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Żeby wejść na plażę latem, będziesz stać w kolejce? Nowe zasady mogą nas mocno ograniczać
Chińskie władze nie informowały mieszkańców, że koronawirus jest zaraźliwy. Kłamstwo wyszło na jaw 
„Sklep z noworodkami” dzieci urodzone przez surogatki nie mogą trafić do rodziców z powodu epidemii 
Zuzanna Wiewiórka nagrodzona medalem Wymiaru Sprawiedliwości. Młoda działaczka pro-life wzbudza kontrowersje

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)