Żelu dezynfekującego nie powinnaś używać na plaży fot. Adobe Stock

Używasz płynu dezynfekującego na plaży? Zdaniem lekarzy narażasz się na niebezpieczeństwo

W czasie epidemii stosowanie środków odkażających stało się codziennym nawykiem. Okazuje się jednak, że używanie ich na słonecznej plaży, może przysporzyć więcej problemów niż pożytku. Lekarze ostrzegają.
/ 18.06.2020 09:29
Żelu dezynfekującego nie powinnaś używać na plaży fot. Adobe Stock

Z powodu pandemii koronawirusa, wszyscy musieliśmy nauczyć się żyć w odpowiednim reżimie sanitarnym, który pozwala nam zachować zdrowie i dbać o nasze bezpieczeństwo. Restrykcyjne zasady dotyczą także wakacyjnego wypoczynku, takiego jak chociażby spędzanie czasu na plaży. Przy wielu z nich powstają punkty dezynfekcji rąk, gdzie wczasowicze mogą umyć dłonie. Okazuje się jednak, że środki odkażające w kontakcie ze słońcem mogą być niebezpieczne. 

Jak środki odkażające działają w słońcu? 

W jednej z hiszpańskich gazet specjalistka ze szpitala w Marbelli wyjaśniła, że środki dezynfekujące na bazie alkoholu w połączeniu z intensywnym światłem słonecznym, mogą prowadzić do nadmiernego opalenia skóry lub jej poparzenia. Winne są temu składniki fotoaktywne, które mogą doprowadzić do uczulenia i wnikania szkodliwego promieniowania w znacznie głębsze części naszej skóry. 

Należy unikać częstego mycia rąk żelem hydroalkoholowym na plaży. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie ich na słońcu w przypadku osób o delikatnej skórze, np. dzieci - wyjaśniła dermatolog Marta Frieyro

Hiszpańska dermatolog wyjaśniła, że zagrożenie wynikające z używania żeli hydroalkoholowych wynika z faktu, że ich użytkownicy kierują się fałszywym przeświadczeniem, że zawarte w nich substancje szybko wyparowują. Tak naprawdę cząsteczki alkoholu i detergentów pozostają na powierzchni skóry jeszcze przez wiele godzin, naruszając jej delikatną strukturę. 

Dermatolog zaleciła, by w słoneczne dni mieć przy sobie buteleczkę ze zwykłą wodą z mydłem. Lekarka wskazała, że takie rozwiązanie w utrzymaniu higieny jest bezpieczniejsze na bardzo nasłonecznionym terenie, a czyści skórę równie dobrze. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Tłumy nad Bałtykiem: brak płynów dezynfekujących i wszędzie kolejki. Polacy już zapomnieli o pandemii?
Coraz więcej gości weselnych z objawami koronawirusa. Czy odmrożenie tej branży było dobrym pomysłem?
Fala upałów spowoduje przerwy w dostawie prądu? Eksperci alarmują
Eksperci ostrzegają przed lekceważeniem koronawirusa. "Nienoszenie maseczek to brak szacunku i przyzwoitości"