Koronawirus na weselu fot. Adobe Stock

Coraz więcej gości weselnych z objawami koronawirusa. Czy odmrożenie tej branży było dobrym pomysłem?

Na weselu, które odbyło się przed tygodniem, bawiło się około 130 osób. Do tej pory przebadano co trzeciego uczestnika uroczystości. Na wynik wciąż oczekują nowożeńcy.
/ 16.06.2020 09:22
Koronawirus na weselu fot. Adobe Stock

Od 6 czerwca znów można organizować imprezy z udziałem gości. Na weselu może bawić się maksymalnie 150 osób, a biesiadnicy nie muszą nosić maseczek. Co ważne, obowiązku zakrywania nosa i ust nie mają zaproszeni zarówno podczas przebywania na zewnątrz, jak i na sali weselnej.

11 gości weselnych zakażonych koronawirusem

Wszystko wskazuje na to, że jedna z osób obecnych na weselu w miejscowości Kotfin w woj. mazowieckim była zakażona koronawirusem. Po kilku dniach od uroczystości do lekarza zgłosiła się kobieta z objawami koronawirusa. Do tej pory przebadany został co trzeci uczestnik wesela, u 11 z nich potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Większość, bo prawie 100 gości, a także nowożeńcy pochodzą z powiatu opoczyńskiego w sąsiednim woj. łódzkim. Jak wynika z przekazanych informacji, para młoda wciąż czeka na wynik testu.

Specyfika przyjęcia weselnego nie sprzyja zachowywaniu dystansu. Trudno uniknąć ryzyka ew. zakażenia wspólnie tańcząc i śpiewając, a zmniejszaniu dystansu sprzyja także alkohol.

Najprawdopodobniej w uroczystości wzięła udział osoba, która nie wiedziała o tym, że jest zakażona koronawirusem. Szacuje się, że nawet połowa zakażeń wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo. Zdaniem amerykańskich badaczy z The Scripps Research Institute bezobjawowi zakażeni mogą przenosić koronawirusa dłużej niż 14 dni.

Koronawirus w województwie łódzkim

Wczoraj w województwie łódzkim potwierdzono 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń zanotowano w 3 powiatach:

  • 22 w powiecie pajęczańskim,
  • 20 w powiecie sieradzkim,
  • 16 w powiecie opoczyńskim.

W całym kraju potwierdzono w poniedziałek 396 nowych zakażeń, z tego 188 w województwie śląskim.

Wesele nie było jedynym ogniskiem zakażeń koronawirusem w regionie. W związku ze zdiagnozowaniem przypadków zakażenia koronawirusem w szpitalu w Opocznie, zamknięte zostały dwa oddziały: Wewnętrzny oraz Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowy.

Także w miejscowości Domaszno w powiecie opoczyńskim, koronawirusa stwierdzono u księdza odprawiającego mszę. U kilku osób, które miały kontakt z duchownym, także potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Źródła: Scripps.edu, Dziennik Łódzki

Zobacz więcej informacji:Koronawirus wróci do Chin, przywrócono wiele ograniczeńFala upałów spowoduje przerwy w dostawie prądu? Eksperci alarmująJest szczepionka na koronawirusa! 4 kraje już podpisały umowy z firmą farmaceutyczną