Pojawiły się nowe, neurologiczne objawy koronawirusa. Naukowcy są przerażeni ich skutkami

Znane są neurologiczne objawy koronawirusa fot. Adobe Stock
Do tej pory medycy myśleli, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy. Okazuje się jednak, że nowe objawy mogą świadczyć o tym, że infekcja prowadzi także do nieodwracalnych zmian w mózgu.
/ 13.06.2020 11:30
Znane są neurologiczne objawy koronawirusa fot. Adobe Stock

Odkąd tylko koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się na świecie, siejąc panikę i doprowadzając do globalnej pandemii, naukowcy analizują jego wpływ na ludzkie ciało. Eksperci dwoją się i troją, by jak najlepiej poznać objawy zakażenia wirusem, by móc szybko diagnozować kolejnych pacjentów i udzielać im specjalistycznej pomocy. 

Dotychczas mówiło się przede wszystkim o tym, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy i upośledza pracę płuc oraz oskrzeli. Stąd właśnie jego najczęstsze objawy, takie jak suchy kaszel czy duszności. Teraz na jaw wychodzą nowe informacje mówiące o tym, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie może uszkadzać także... cały układ nerwowy, w tym mózg. Nie jest to optymistyczna wizja. 

Objawy neurologiczne koronawirusa

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym „Annals of Neurology” wykazało, że ok. połowa pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, czyli schorzenia wywołanego SARS-CoV-2, ma objawy neurologiczne. Obejmują one ból i zawroty głowy, trudności z koncentracją, zaburzenia węchu i smaku, drgawki, udary, osłabienie i ból mięśni.

Ważne jest, aby ogół społeczeństwa i lekarze byli tego świadomi, ponieważ infekcja SARS-COV-2 może początkowo objawiać się objawami neurologicznymi, zanim pojawi się gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem - powiedział dr Igor Koralnik, profesor neurologi na Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago

Koronawirus atakuje cały układ nerwowy

Naukowcy twierdzą, że COVID-19 może wpływać na cały układ nerwowy, w tym mózg, rdzeń kręgowy, nerwy oraz mięśnie. Koronawirus może doprowadzić m.in. do udarów niedokrwiennych lub krwotocznych mózgu lub zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Zespół badawczy ma teraz obserwować pacjentów, aby ustalić częstotliwość i rodzaj powikłań neurologicznych, a także reakcję na leczenie. Badania mają również sprawdzić, czy problemy neurologiczne są tymczasowe, czy trwałe.

Zobacz więcej nowych wiadomości z Polski i ze świata:
Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone
Andrzej Duda jako niespodziewany gość na weselu w podkarpackiej miejscowości Wrzawy
Nie będzie dofinansowania 1000+. Ci którzy mają dzieci, dostaną dodatkowe 500+
Pogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć
Przeklejał kody kreskowe, by płacić mniej w sklepach, bo "obcięli mu premię przez pandemię"

Redakcja poleca

REKLAMA