Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone

dariusz piontkowski minister edukacji o zdalnym nauczaniu od września fot. ONS.pl
Minister edukacji, Dariusz Piontkowski, zapowiedział na antenie Radia Plus, że jeśli spełni się gorszy scenariusz i epidemia koronawirusa nie ustąpi, od września może zostać kontynuowane nauczanie zdalne.
Weronika Kwaśniak / 07.06.2020 09:30
dariusz piontkowski minister edukacji o zdalnym nauczaniu od września fot. ONS.pl

Epidemia koronawirusa spowodowała, że 11 marca rząd ogłosił decyzję o zamknięciu placówek oświatowych w Polsce. Zarządzenie było co kilka tygodni sukcesywnie przedłużane i teraz wiadomo już na pewno, że zdalne nauczanie będzie kontynuowane do końca tego roku szkolnego. Żłobki i przedszkola działają na zmienionych zasadach, a w szkołach prowadzone są zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów. Możliwe jest również przeprowadzanie konsultacji przedmiotowych dla chętnych.

Czy nauczanie on-line będzie kontynuowane po wakacjach?

Chociaż szereg obostrzeń został już zniesiony, okazuje się że powrót uczniów do tradycyjnego nauczania po wakacjach, wcale nie jest oczywisty.

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski, zasugerował w rozmowie z Radiem Plus, że rozważane są różne scenariusze. Polityk został zapytany o funkcjonowanie szkół od nowego roku szkolnego. Serwis internetowy Radia Zet cytuje treść odpowiedzi ministra:

- Gdyby spełnił się ten gorszy scenariusz i epidemia rzeczywiście nie ustąpiła, była na dosyć szerokim zasięgu, to wówczas mamy przygotowane już rozwiązania prawne. Do kształcenia na odległość przygotowani są nauczyciele i uczniowie.

Jak widać, ponowne przywrócenie pełnego funkcjonowania placówek oświatowych w Polsce, może wcale nie być tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać... Wszystko może zmieniać się bardzo dynamicznie, a testowane przez ponad 3 miesiące procedury, związane ze zdalnym nauczaniem, mogą być przedłużone na pewien czas również w nowym roku szkolnym.

Podobna sytuacja jest związana ze szkolnictwem wyższym. Obecnie część uczelni rozpoczyna zdalną sesję egzaminacyjną, na niektórych jednak egzaminy zostały przełożone (np. Uniwersytet Łódzki przesunął letnie egzaminy na przełom sierpnia i września). Trudno spekulować, czy studenci od października wrócą na uczelnie.

Zobacz więcej aktualnych informacji z kraju:
Nie będzie dofinansowania 1000+ do wypoczynku. Ci, którzy mają dzieci, dostaną 500+
Kobieta postrzeliła córkę. Czterolatka walczy o życie w lubelskim szpitalu
Kierowniczka USC w Konecku zarejestrowała 7 fikcyjnych dzieci, by wyłudzać 500+
Procesja Bożego Ciała będzie wyglądać inaczej lub nie będzie jej wcale

Redakcja poleca

REKLAMA