Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” - wybierz swoją laureatkę

Warszawianka Roku i Stulecia fot. Materiały prasowe
Poznajcie 10 kandydatek nominownych do tytułu „Warszawianka Roku” i 10 do specjalnego „Warszawianka Stulecia”. Wybierzcie swoje warszawianki i głosujcie! Każdy może oddać jeden głos w obu kategoriach, a na głosujących czekają nagrody. Głosowanie trwa do 17 października.
Warszawianka Roku i Stulecia fot. Materiały prasowe

Stolica wybiera Warszawiankę Roku. Może nią zostać na przykład znana aktorka (Krystyna Janda lub Maja Ostaszewska), pisarka mająca fanki w całym kraju (Sylwia Chutnik) lub... społeczniczka pomagająca uchodźcom w Warszawie (Leyla Elsanova) albo dziewczyna angażująca mieszkańców Wawra (Anna Ojer). To od nas, od ciebie, zależy, kto wygra. Nazwiska nominowanych niżej.

Przyjaciółka Żydów i Czeczenka to moje kandydatki do tytułu Warszawianka Stulecia i Warszawianka Roku. Marzę o stolicy, w której jest miejsce dla wszystkich - komentarz redaktorki naczelnej Polki.pl 

W związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2018 Rokiem Praw Kobiet oraz dla uczczenia setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych przyznany zostanie także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia.

  1. Warszawianka Roku - nazwiska nominowanych
  2. Warszawianka Stulecia - nazwiska nominowanych
  3. Zasady głosowania - jak głosować w plebiscycie?

Promocja Warszawy, upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia oraz wartości demokratycznych - to główne kryteria wyboru laureatek tego prestiżowego konkursu. Plebiscyt jest organizowny przez stołeczny Ratusz,  pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.. Polki.pl są patronem medialnym plebiscytu.

Warszawianka Roku

Oto 10 kandydatek

Sylwia Chutnik - to autorka przewodnika "Warszawa Kobiet", gdzie opowiada o miejscach i kobietach z nimi związanymi. Feministka, działaczka społeczna oraz współautorka "Barłogu Literackiego" na Youtube.

Agata Diduszko-Zyglewska - jest dziennikarką i aktywistką. Parodiuje programy, gdzie jedynie mężczyźni wypowiadają się o sprawach kobiet w "Przy kawie o sprawie". Współpracuje także z "Gazetą Wyborczą".

Leyla Elsanova - czeczenka, która zajmowała się pomocą osobom przesiedlonym z terenów objętych wojną. Przez trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej. Jest dumną warszawianka, wspierającą działania na rzecz uchodźców.

Martyna Goździuk - jest propagatorką gwary warszawskiej. Obecnie prezeska Stowarzyszenia Gwara Warszawska i przewodnik.

Krystyna Janda - aktorka oraz założycielka dwóch teatrów. W 2004 roku powołała fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Brała udział w walce o równouprawnienie kobiet podczas europejskiego porozumienia między Wschodem i Zachodem.

Dorota Łoboda - jest prezeską fundacji "Rodzice Mają Głos". Informowała o skutkach reformy oraz organizowała manifestacje i strajki rodziców. Jej celem jest walka o szkołę dostępna dla wszystkich, bez względu na miejsce urodzenia czy zasobność portfela.

Anna Ojer - w mediach społecznościowych założyła grupę SOS Mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD. Gdy jej dziecko zachorowało, zaangażowała się w działania w Centrum Zdrowia Dziecka, aby pomóc innym rodzicom.

Maja Ostaszewska - wybitna aktorka, która odważnie działa na rzecz Warszawy, publicznie sprzeciwiając się nietolerancji, agresji oraz opresji. Magazyn Newsweek Polska wraz z Fundacją im. Teresy Torańskiej, nagrodził ją za działalność obywatelską i społeczną.

Natalia Szcześniak - autorka vloga, "Architecture is a good idea", współtworzy program, który przybliża technikę, kulturę i architekturę w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego. Zrealizowała 200 filmów popularyzujących architekturę, w tym warszawską.

Wanda Traczyk-Stawska - jest to bohaterka Powstania Warszawskiego, która od 1942 roku działała w Szarych Szeregach. Jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Głosować można elektronicznie do 17 września do godziny 23:59 za pomocą formularza znajdującego się na stronie organizatora konkursu.

- Wśród zgłoszonych kobiet do Warszawianki Roku i Warszawianki Stulecia znajdą Państwo m.in.: aktorki, pisarki, działaczki społeczne, ale także bohaterki Powstania Warszawskiego. Każda z nich swoją pracą zawodową lub działalnością społeczną przyczyniła się w szczególny sposób do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego - Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawianka Stulecia

Oto 10 kandydatek:

Justyna Budzyńska-Tylicka (1867-1936)- polityk oraz lekarka. Była inicjatorką przyznania kobietom praw wyborczych. Dzięki niej, w 1918 roku został podpisany Dekret o przyznaniu Polkom takich samych praw politycznych, jakie mają mężczyźni przez Józefa Piłsudskiego.

Wanda Gertz (1896-1958)- major Wojska Polskiego. Udowodniła, że kobieta również może sprostać zadaniom, jakie wykonują mężczyźni. Pełniła służbę w Brygadzie Legionów Polskich w latach 1914-1916.

Stefania Grodzieńska (1914-2010) - poetka oraz autorka, która przedstawiała swoje satyry w Cyruliku Warszawskim. Jest głównie kojarzona z Warszawą , dzięki cyklowi felietonów w "Gazecie Wyborczej".

Zofia Kuratowska (1931-1999) - była marszałkini senatu oraz opozycjonistka. Od 1980 roku była członkinią "Solidarności". Jako pierwsza w Polsce napisała książkę o AIDS.

Agnieszka Osiecka (1936-1997) - była reżyserką i dziennikarką. Związana z Warszawą, w latach 1963-1969 redaktorka Polskiego Radia, która prowadziła Radiowe Studio Piosenki.

Irena Sendlerowa (1910-2008) - to bohaterka, która uratowała wiele dzieci z warszawskiego getta. Działała jako psychoterapeutka i edukatorka. Pracowała w Wydziale Opieki Społecznej również po wojnie. Otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za ratowanie Żydów podczas okupacji.

Halina Skibniewska (1921-2011) - była architektka oraz urbanistka. Mocno związana z Żoliborzem, gdzie zrealizowała swój projekt "Sady Żoliborskie". Działaczka "Armii Krajowej".

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) - dumna warszawianka, która zaczynała swoje wystąpienia od słów " Urodziłam się w Warszawie". Laureatka Nagrody Nobla z fizyki oraz chemii. Odkryła polon i rad.

Danuta Szaflarska (1915-2017) - była uczestniczka Powstania Warszawskiego. Występowała w teatrze frontowym Armii Krajowej. Zagrała główną role w filmie pełnometrażowym "Zakazane piosenki".

Wanda Traczyk-Stawska - jest to bohaterka Powstania Warszawskiego, która od 1942 roku działała w Szarych Szeregach. Jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Głosować można elektronicznie do 17 września do godziny 23:59  za pomocą formularza znajdującego się na stronie organizatora konkursu.

Warszawianka Roku, Warszawianka Stulecia - zasady głosowania

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu? Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo.

Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, 25 października br. w teatrze Studio. 

Ważne!

Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia).

- Obejmując patronat honorowy RPO nad tym szczytnym przedsięwzięciem chciałem przede wszystkim podkreślić rolę praw kobiet. Wyrazić wdzięczność za ich ogromny wkład w budowanie naszej państwowości, w rozwój stolicy, w umacnianie praw i wolności obywatelskich. A jednocześnie chciałem zachęcić je do dalszej walki i starań, bo wciąż mamy wiele do nadrobienia. Mimo upływu stu lat od czasu uzyskania praw wyborczych w naszym kraju, kobiety w wielu obszarach spotykają się ze zjawiskami dyskryminacji, przemocy, nierównego traktowania – mówi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz też:
Poznaj kobietę wszech czasów. O kogo chodzi? „Jesteś tylko słabą kobietą. Poznaj 10 dowodów” - ten tytuł to nie żart.

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA