kobieta fot. Fotolia

Pigułka „dzień po” – kiedy nie działa?

Chodzi oczywiście o masę ciała kobiety.
Marta Słupska / 10.04.2017 13:18
kobieta fot. Fotolia

O sytuacji związanej ze sprzedażą pigułki „dzień po” na polskim rynku informujemy regularnie, jednak dopiero pierwszy raz dochodzą nas słuchy o tym, że lek może nie zadziałać u niektórych kobiet. Warto to wiedzieć zanim zdecydujemy się taki lek przyjąć.

Jeśli ważysz powyżej 70 kg…

Pracownicy „Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare” poinformowali niedawno, że istnieje pewna grupa kobiet, u których pigułka „dzień po” może nie zadziałać. O sprawie napisał brytyjski  The Telegraph.

Chodzi o panie, które są większe i ważą więcej niż ich drobniejsze koleżanki. Naukowcy podają, że chodzi o kobiety, które mają BMI większe niż 26 lub ważą powyżej 70 kg. Nie jest to jednak regułą: u jednej kobiety ryzyko to może się zwiększać już przy wspomnianych 70 kg, u innych zaś – powyżej 95 kg. Dla bezpieczeństwa mówi się jednak już o tej najniższej granicy wagi.

Naukowcy sugerują, że większe panie mogą wówczas przyjmować dwie pigułki na raz, zawsze jednak taki krok należy skonsultować z lekarzem.

Dlaczego u niektórych pań lek może działać słabiej? Wiąże się to z tym, że u kobiet o większych rozmiarach rozkłada się on szybciej, a hormony zawarte w pigułce mogą nie wchłonąć się w odpowiednich ilościach. W rezultacie lek nie zadziała i może dojść do zapłodnienia.

Warto zwrócić uwagę, że chodzi tu nie tyle o panie z nadwagą lub otyłe, ale też po prostu większe (wyższe) niż ich drobne i niskie koleżanki.

Czy pigułki po działają jak tabletki wczesnoporonne?