premier Morawiecki o obostrzeniach fot. Adobe Stock

Nowe obostrzenia w kraju. Zakaz organizowania wesel, ograniczenia w handlu, nauka zdalna

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podali nowe obostrzenia, które będą obowiązywać w Polsce.
Urszula Wilczkowska / 15.10.2020 17:38
premier Morawiecki o obostrzeniach fot. Adobe Stock

Podczas dzisiejszej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim podane zostały nowe obostrzenia i restrykcje, które będą obowiązywać w Polsce. Czerwonymi strefami będą już objęte 152 powiaty, czyli blisko połowa kraju. Restrykcje obowiązują od soboty 17 października.

Obostrzenia w strefie żółtej

W strefach żółtych obostrzenia dotkną między innymi gastronomii. Lokale będą funkcjonować jedynie pomiędzy godziną 6 a 21, a poza nimi świadczyć jedynie usługi na wynos. W środkach komunikacji publicznej maksymalna liczba pasażerów będzie równać się maksymalnie 1/2 miejsc siedzących w pojeździe lub 30% wszystkich miejsc. W dni powszednie w sklepach od godziny 10 do godziny 12 obowiązują tzw. godziny dla seniora. Mogą zrobić wtedy zakupy jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Od 19 października wszystkie imprezy i zgromadzenia zostaną ograniczone do 25 osób - nie dotyczy to imprez rodzinnych, w których maksymalnie będzie mogło wziąć udział 20 osób. Nie będzie na nich także możliwości zabawy na parkiecie. W uroczystościach religijnych ograniczenie osób będzie uzależnione od powierzchni kościoła - na każde 4 metry kwadratowe będzie mogła przypadać jedna osoba.

Szkoły wyższe oraz ponadpodstawowe przejdą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez publiczności, zaś podczas wydarzeń kulturalnych będzie ona ograniczona do 25% miejsc na widowni. Zawieszona zostaje działalność aquaparków, basenów i siłowni.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W strefie czerwonej ponad te obostrzenia, które obowiązują na terenie reszty kraju, rząd zdecydował się wprowadzić między innymi obostrzenia w robieniu zakupów - od teraz w sklepy będą mogły przyjmować jedynie 5 klientów na każdą kasę. Obowiązują również godziny dla seniora. W uroczystościach religijnych nie będzie mogło brać udziału więcej osób niż 7 na każdy metr kwadratowy.

Co więcej, w strefach czerwonych będzie panował całkowity zakaz organizowania imprez okolicznościowych. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 10 osób. Zasady dotyczące transportu publicznego, lokali gastronomicznych, organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych pozostają takie, jak w strefach żółtych.

Na naukę zdalną przejdą w całości szkoły ponadpodstawowe oraz wyższe. Rząd nie wyklucza, że w przyszłości, jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie, nauką zdalną zostaną objęci także młodsi uczniowie. W takim przypadku powrócą też dodatkowe świadczenia dla rodziców.

Koronawirus w Polsce

Dziś w kraju padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem - odnotowano prawie 8100 nowych przypadków. W tym momencie głównym celem rządu jest ochrona wydolności służby zdrowia, ponieważ jak widać po statystykach, przyrost zakażeń ma charakter wykładniczy. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski apelują o pozostanie w domu.

Już 152 powiaty są objęte czerwona strefą - chociaż jest to mniej niż połowa kraju, ograniczenia obejmą wiele dużych miast. Obecnie w czerwonej strefie mieszka ponad 70% ludności Polski.

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Dramatyczny apel lekarki SOR: "Jesteśmy na krańcu naszej wytrzymałości"
Nawet 200 tysięcy nowych zakażeń dziennie? Matematycy podają prognozy dla Polski
Policja wystawia mandaty za brak maseczki. "Skończyła się taryfa ulgowa"
Dr Grzesiowski ostro o strategii rządu: to szkoły są przyczyną dużego wzrostu zakażeń