Policja wystawia mandaty za brak maseczki fot. Adobe Stock

Policja wystawia mandaty za brak maseczki. „Skończyła się taryfa ulgowa”

Liczne patrole na ulicach sprawdzają, czy wszyscy mają maseczki, a w razie braku - specjalne zaświadczenie. Jednej doby wystawiono ponad 1000 mandatów za brak maseczki, zastosowano ponad 3000 pouczeń.
/ 11.10.2020 10:17
Policja wystawia mandaty za brak maseczki fot. Adobe Stock

Wraz z zapowiedzią zaostrzenia restrykcji, na ulice miast powróciły patrole policyjne. Funkcjonariusze zwracają baczną uwagę na to, czy wszyscy przestrzegają obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Przypomnijmy, że od 10 października maseczki są obowiązkowe w całej Polsce, niezależnie od strefy. 

Przed 10 października nawet w 90% interwencji zamiast mandatów stosowano pouczenia. Mieszkańcy byli upominani o tym, by zachowywać dystans od innych osób, a tam, gdzie to niemożliwe zakładać maseczkę. Teraz proporcje się zmieniają, bo pouczeń jest mniej niż dotychczas.

Ponad 1000 mandatów za brak maseczki ostatniej doby

Od czasu wprowadzenia stanu epidemii w Polsce funkcjonariusze mają ręce pełne roboty. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji przekazał, że do dziś 21 820 osób zostało ukaranych mandatem karnym za brak maseczki. Ponad 176 tysięcy osób zostało pouczonych, w ponad 7780 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Tylko ostatniej doby wystawionych mandatów było ponad 1000:

Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 3100 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1000 osób, a w ponad 180 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu.
- przekazał rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Funkcjonariusze policji skontrolowali także około 5 tysięcy środków publicznego transportu zbiorowego. W Bydgoszczy policjanci interweniowali w przypadku zgromadzenia 25 osób, którego uczestnicy nie respektowali obowiązku zakrywania nosa i ust. Kilka z nich miało przy sobie wymagane zaświadczenie o stanie zdrowia.

Patrole policji na ulicach, targowiskach i w centrach handlowych

Funkcjonariuszy można spotkać głównie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi. Są to m.in. targowiska oraz galerie handlowe. We wszystkich tych miejscach obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. 

Okazuje się, że funkcjonariusze mogą kontrolować w tym względzie także kierowców i pasażerów samochodów. Jeśli jednym samochodem podróżują osoby, które razem nie mieszkają, również mogą otrzymać mandat:

Nawet w czasie kontroli drogowej policjanci mogą sprawdzać, czy osoby jadące jednym autem powinny mieć maseczki, czy też są zwolnione z tego obowiązku, bo wspólnie mieszkają. Proszę o tym pamiętać!
- czytamy w komunikacie policyjnym.

Od początku epidemii policjanci niemal 18 milionów razy kontrolowali, czy osoby, na które nałożono kwarantannę, przestrzegają jej zasad. Tylko minionej doby funkcjonariusze policji sprawdzili prawie 200 tysięcy osób skierowanych na kwarantannę. 600 osób złamało jej zasady, za co grozi kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Źródło: Rmf24.pl

Czytaj więcej informacji:
Dzieci zakażają koronawirusem bardziej niż dorośli? Nowe dane
Pojawia się po kilku tygodniach od infekcji koronawirusem. Groźne powikłanie diagnozowane u dorosłych
Gdzie nie musisz mieć maseczki w przestrzeni publicznej?