od 5 stycznia złagodzenie obostrzeń Kolaż Polki.pl

Minister zdrowia zapowiada: od 5 stycznia złagodzenie obostrzeń w narodowej kwarantannie

Już od 5 stycznia część obostrzeń wprowadzonych na czas narodowej kwarantanny przestaje obowiązywać. Dotyczą one głównie młodzieży szkolnej i ich rodziców.
Urszula Wilczkowska / 05.01.2021 09:03
od 5 stycznia złagodzenie obostrzeń Kolaż Polki.pl

Narodowa kwarantanna trwa od 28 grudnia do 17 stycznia - obejmuje więc cały okres ferii zimowych, które w tym roku odbywają się w jednym terminie dla wszystkich województw. Pomimo ponad 3 tygodni wolnego dzieciom i młodzieży w tym roku nie będzie dane wybrać się na zimowe wyjazdy. Zamknięta jest branża hotelarska oraz stoki narciarskie. Niemożliwe jest organizowanie obozów i zimowisk z wyjątkiem półkolonii w szkołach dla najmłodszych dzieci w wieku szkolnym.

Tym bardziej więc rodziców i uczniów bulwersował zapis o zakazie przemieszczania się dzieci bez rodzica lub opiekuna w godzinach 8-16 - zatem przez cały czas, gdy jest jeszcze jasno.

Od 5 stycznia złagodzenie części obostrzeń

Rząd pochylił się nad wątpliwościami rodziców i dzieci. Już wczoraj opublikował odpowiednie rozporządzenie, które znosi zakaz opuszczania domów przez młodzież. Już od 5 stycznia dzieci będą mogły swobodnie opuszczać miejsce zamieszkania bez opieki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zapowiedział, że główną motywacją tej decyzji jest fakt, by chociaż w minimalnym stopniu dzieci mogły cieszyć się feriami zimowymi i przebywać na świeżym powietrzu podczas wolnego czasu.

Chcemy zaproponować pewne złagodzenie obostrzenia. To będzie przygotowane w dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów. Otóż chcieliśmy dopuścić możliwość dla dzieci przebywania na wolnym powietrzu bez konieczności opieki osób starszych w godz. 8-16. (...)  Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania
- powiedział Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzenia jest powszechne i obowiązuje na tych samych warunkach na terenie całej Polski - niezależnie od ilości zakażeń w powiecie.

Źródło: gazetaprawna.pl

To też może cię zainteresować:
Ograniczenie dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych osób? Minister zdrowia zdradza szczegóły
Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Senat zmienia ustawę
Rząd w ostatniej chwili zmienia obostrzenia. W narodowej kwarantannie będą obowiązywać nowe restrykcje