przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci fot. Adobe Stock

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Senat zmienia ustawę

Wiele wskazuje na to, że już w 2021 roku warunkiem przyjęcia do przedszkola lub żłobka, będzie otrzymanie wszystkich obowiązkowych szczepień. Ministerstwo Zdrowia pochwala projekt nowelizacji ustawy.
Urszula Wilczkowska / 30.12.2020 08:17
przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa z pewnością nauczyła nas, jak krucha jest gospodarka, gdy cały świat opanowuje choroba, na którą nie ma przez długi czas leku ani szczepionki. Tym bardziej więc powinniśmy wyciągnąć z niej wnioski i jeszcze mocniej skupić się na tym, by nie powróciły te choroby, których już teraz możemy uniknąć.

Szczepienia ochronne od wielu lat wzbudzają skrajne emocje wśród niektórych rodziców, jednak nie da się ukryć, że to ten program ocalił życie wielu dzieci - nie tylko tych zaszczepionych, ale przede wszystkim tych, które ze względów zdrowotnych szczepionek przyjmować nie mogą. Tym bardziej ważne jest teraz, by zadbać o jego wypełnianie. Nad problemem unikania szczepień pochylił się w tym tygodniu senat. 

W 2021 roku przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci

Według przygotowanego projektu ustawy, warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola lub żłobka, ma być komplet szczepień ochronnych. Dokument poświadczający przyjęcie wszystkich szczepionek, ma być wystawiany przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz lekarzy pediatrów.

Nowelizację ustawy zakładającą nowe warunki przyjmowania placówek, pozytywnie zaopiniowała Naczelna Rada Lekarska. Przychylnym okiem przygląda się jej też Ministerstwo Zdrowia - Waldemar Kraska potwierdził, że idea ustawy jest słuszna i powinna zostać wprowadzona w życie.

Nowy warunek przyjęcia będzie obowiązywał jedynie przy przyjmowaniu do przedszkola i żłobka, jednak nie przy przyjmowaniu do zerówek - roczne przygotowanie przedszkolne w jest obowiązkowe dla dzieci w wieku 6 lat. Odbyte szczepienia mogą być więc w tym przypadku jednym z kryteriów przyjęcia, który zapewni pierwszeństwo.

Jeśli sejm przegłosuje nowelizację ustawy, obowiązek szczepienia dzieci mających pójść do przedszkoli i żłóbków, wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw. Placówki będą miały rok na zmienienie statutów, by były zgodne z obowiązującym prawem. Wiele z nich jednak już teraz wymaga kompletu szczepień.

Źródło: radiozet.pl

To też może cię zainteresować:
Rząd w ostatniej chwili zmienia obostrzenia. W narodowej kwarantannie będą obowiązywać nowe restrykcje
Włosi twierdzą, że odkryli nową mutację koronawirusa. Ma być inna niż „brytyjska”
Nie będzie zakazu przemieszczania się w Sylwestra? Morawiecki: „My godziny policyjnej nie wdrażamy”