przywileje dla zaszczepionych Kolaż Polki.pl

Ograniczenie dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych osób? Minister zdrowia zdradza szczegóły

Rząd już tydzień temu podał pierwsze przywileje dla osób, które zdecydują się przyjąć szczepionkę na COVID-19. Jeśli nie zachęcą one jednak większości Polaków, niewykluczone że zostaną wprowadzone ograniczenia dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych.
Urszula Wilczkowska / 04.01.2021 08:36
przywileje dla zaszczepionych Kolaż Polki.pl

Przywileje i benefity, którymi będą cieszyć się zaszczepieni, mają zachęcić Polaków do przyjęcia dawki szczepionki na COVID-19. Pomimo pandemii i nadchodzącej trzeciej fali koronawirusa, która ma nałożyć się na czas szczytu sezonu grypowego, chęć zaszczepienia się nadal wyraża mniej niż połowa Polaków.

Rząd przedstawił już pierwsze przywileje dla zaszczepionych: będzie to między innymi brak kwarantanny w przypadku z osobą zakażoną oraz przy przekraczaniu granic kraju. Osoby zaszczepione nie będą się też wliczały w limity podczas spotkań towarzyskich i nie będą musiały czekać na negatywny wynik testu, w przypadku zabiegów medycznych.

Ograniczenia dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych. Minister zdrowia: niewykluczone

Rząd nie pozostawia wątpliwości, że przywileje opublikowane w rozporządzeniu z 21 grudnia to dopiero początek udogodnień, które miałyby zostać wprowadzone. Polska nie będzie odstawać na tle krajów europejskich, które także planują stopniowo zwiększać benefity. W Wielkiej Brytanii zaszczepieni otrzymają specjalną legitymację, a w Polsce, jak mówi szef resortu zdrowia w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”, prawdopodobnie będzie to aplikacja z Internetowym Kontem Pacjenta, w której znajdzie się specjalny kod QR.

Zaszczepieni mają też mieć znacznie uproszczony dostęp do usług publicznych, w tym na przykład do opieki zdrowotnej. Mogą mieć dostęp do większej ilości świadczeń.

Równolegle z dyskusją o benefitach dla zaszczepionych, trwa druga - o ograniczeniu dostępu do usług dla tych, którzy szczepionki przyjąć nie chcą. Jak zdradza minister zdrowia w rozmowie z „Wprost”, w Polsce rząd ma podobne plany.

W wielu krajach toczy się dyskusja co do ograniczenia dostępu do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych. I my to też rozważamy. Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych
- powiedział minister zdrowia na łamach tygodnika.

Narodowy program szczepień rozpocznie się 15 stycznia. Już teraz, w grupie zero, mogą zaszczepić się między innymi osoby pracujące w ochronie zdrowia, stacji sanitarno-epidemicznych, pracownicy domów opieki, aptek oraz punktów aptecznych. W następnej kolejności zaszczepią się nauczyciele, służby mundurowe, a także seniorzy.

Źródło: rmf24.pl

To też może cię zainteresować:
Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Senat zmienia ustawę
Rząd w ostatniej chwili zmienia obostrzenia. W narodowej kwarantannie będą obowiązywać nowe restrykcje
Lekcje na 3 zmiany i w soboty? WHO przedstawia rekomendacje dotyczące powrotu dzieci do szkół