Lekarze i naukowcy z całego świata nieustannie badają koronawirusa i usiłują znaleźć sposób, by powstrzymać szalejącą pandemię. W laboratoriach opracowywane są nowe leki i szczepionki, a badacze sprawdzają, jak wirus zachowuje się w różnych środowiskach, by przewidzieć kolejne etapy zachorowań.
Podczas ostatniej międzynarodowej konferencji lekarskiej naukowcy z Chin przekazali pozostałym wiedzę, jaką nabyli w ostatnich tygodniach. To może być przełomowa informacja dla wielu osób, nie tylko ze środowiska medycznego.
Jak przenosi się koronawirus?
Zgodnie z ustaleniami lekarzy koronawirus nie przenosi się przez powietrze, lecz tylko w wyniku bliskiego kontaktu z chorym. Jak podaje „The National” takie wnioski przedstawił Xu Zhihao, chiński profesor pneumologii. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy w jednym pomieszczeniu jest wielu chorych.
Profesor poruszył także temat zakażonych, którzy nie wykazują objawów. Teraz tę grupę zakażonych traktuje się w Chinach zupełnie inaczej i są oni poddawani minimum dwutygodniowej kwarantannie, a w jej trakcie bacznie obserwowani i regularnie badani. Zdaniem lekarza sprawdziło się to wcześniej podczas zachorowań na grypę.
W COVID-19 wciąż jest wiele niewiadomych. Dlatego doświadczenia z pierwszej ręki, od kolegów, którzy przeżyli ciężkie chwile i chętnie dzielą się z nami swoim doświadczeniem, jest nieocenione – podsumował Xu Zhihao, jak podaje „The News”
Jakie objawy daje koronawirus?
COVID-19 u większości osób może przechodzić zupełnie bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego organizmu i wszelkich zmian, jakie w nim zachodzą. Wielu specjalistów jest zdania, że pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest utrata smaku i anosmia.
Kolejne pojawiają się najczęściej gorączka, suchy kaszel, ból gardła, katar i ogólne osłabienie. Dlatego też łatwo pomylić zakażenie koronawirusem ze zwykłym przeziębieniem. W obecnej sytuacji każda infekcja powinna budzić nasze podejrzenia.
Zobacz więcej wiadomości dotyczących koronawirusa: