Znane są nowe objawy koronawirusa fot. Adobe Stock

Nowe objawy koronawirusa: wstępują u osób, które są nosicielami i przechodzą zakażenie bezobjawowo

Na tę dolegliwość skarży się ok. 30% zarażonych COVID-19. Sprawdź, czy ciebie to nie dotyczy.
/ 24.03.2020 09:42
Znane są nowe objawy koronawirusa fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa postawiła nas wszystkich w zupełnie nowej sytuacji. Chcąc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, musimy obserwować swoje organizmy, żeby szybko wyłapać pojawiające się objawy. Zwłaszcza, że jeden z nich może być prawie niezauważalny

Czy utrata węchu jest objawem koronawirusa?

Brytyjscy eksperci z British Rhinological Society przekonują, że jednym z nowych objawów COVID-19 może być anosmia, czyli całkowita lub częściowa utrata węchu. Symptom ten może pojawiać się nawet u tych chorych, którzy nie mają gorączki ani suchego kaszlu. 

Po analizie osób zakażonych koronawirusem z Włoch, Niemiec, Iranu i USA, otolaryngolodzy są zgodni, że utrata węchu występuje często u młodych osób, które są nosicielami koronawirusa i przechodzą zakażenie bezobjawowo. Lekarze nawołują więc do zgłaszania się do odpowiednich służb, jeśli zauważymy u siebie anosmię. 

Czy brak smaku to objaw koronawirusa? 

Oprócz osłabienia zmysłu powonienia, SARS-CoV-2 może wywoływać częściową utratę smaku. W przypadku większości chorych te dwa objawy idą ze sobą w parze. Naukowcy twierdzą, że może mieć je ok. 30% zakażonych. 

Profesorowie wzywają wszystkich, którzy zauważą u siebie problemy z węchem bądź rozpoznawaniem smaku, do dobrowolnej samodzielnej izolacji na okres 7 dni

Jakie są typowe objawy koronawirusa?

Objawami typowymi dla zachorowania na COVID-19, które występują u największej liczby chorych, są gorączka, suchy kaszel i problemy z oddychaniem.

Może pojawić się także ból mięśni, katar i ogólne osłabienie. Przebieg choroby przypomina przeziębienie lub zwykłą grypę sezonową. Jeśli zauważymy u siebie któreś z powyższych symptomów, koniecznie zgłośmy się do odpowiednich organów. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie: