Rząd wprowadza bardzo wysokie kary za złamanie kwarantanny i dozór elektroniczny. Czy to wystarczy?

Zwiększono karę za złamanie kwarantanny domowej fot. Adobe Stock
Teraz za opuszczenie domu w czasie izolacji zapłacisz znacznie więcej niż 5 tys. zł. Nowe zasady już obowiązują.
/ 21.03.2020 09:25
Zwiększono karę za złamanie kwarantanny domowej fot. Adobe Stock

20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Polsce stan epidemii. Ma to związek z niezwykle szybko rozprzestrzeniającymi się zakażeniami koronawirusem, który od kilku tygodni wywołuje panikę na całym świecie. 

Co grozi za złamanie kwarantanny domowej?

Nowa sytuacja w kraju spowoduje szereg zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. Jedną z nich jest zwiększenie kary za złamanie kwarantanny domowej. Do tej pory groziło za to 5 tys. złotych grzywny lub rok pozbawienia wolności. W swoim oświadczeniu z piątkowego wieczoru premier ogłosił, że w stanie epidemii grzywna wzrasta do kwoty 30 tys. zł

Dodatkowo rząd wprowadza możliwość stosowania dozoru elektronicznego u osób przebywających na kwarantannie. Dzięki temu służby porządkowe szybko będą mogły sprawdzić, czy osoba odizolowana przebywa w zadeklarowanym przez siebie miejscu odbywania kwarantanny. 

Co oznacza stan epidemii?

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania jej skutków. 

Może to prowadzić do wyznaczenia „stref zero”, którymi mogą być np. całe miasta, dzielnice lub województwa. Rząd będzie miał prawo ograniczyć wjazdy i wyjazdy z tych stref. Poza tym obywatele muszą stosować się do specjalnych zasad bezpieczeństwa.

Odwołano wszystkie zgromadzenia publiczne, zamknięto większość lokali usługowych, szkoły i placówki kulturalne. Uczniowie nie będą uczestniczyć w lekcjach stacjonarnych do Wielkanocy, czyli do 12 kwietnia. Większość pracowników w polskich firmach przeszła na pracę zdalną i pozostaje w odosobnieniu. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA