Kwarantanna domowa - jak długo trwa, co jest zakazane, co grozi za jej złamanie

Lek na koronawirusa fot. Adobe Stock
Kwarantanna domowa trwa zazwyczaj 14 dni. W jej trakcie nie można opuszczać miejsca odbywania kwarantanny, a za złamanie tego zakazu grozi rok pozbawienia wolności lub 5 tys. grzywny.
/ 18.03.2020 11:40
Lek na koronawirusa fot. Adobe Stock

W czasie pandemii koronawirusa coraz więcej osób pozostaje na domowej kwarantannie. Osoba objęta kwarantanną musi przebywać w domu. Ma bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Stan jej zdrowia jest monitorowany przez służby sanitarne i policję, które w każdej chwili mogą sprawdzić, czy osoba odizolowana jest obecna w domu.

Spis treści:

Wobec kogo stosowana jest kwarantanna domowa?

Kwarantannę domową stosuje się u osób zdrowych, ale u których istnieje ryzyko zakażenia patogenem koronawirusa. Czyli u wszystkich osób, które miały styczność z osobą chorą i rozmawiały z nią twarzą w twarz (wirus roznosi się drogą kropelkową ) lub były w krajach z dużą liczbą zachorowań.

Izolację stosuje się także w przypadku osób, które w swoim najbliższym otoczeniu mają osobę chorobą na koronawirusa. Pracuje z nią, często się spotykają lub mieszkają razem.

Chodzi w niej o to, żeby ograniczyć szerzenie choroby, bo nawet jeśli dana osoba nie ma objawów koronawirusa, może być jego nosicielem.

Jak długo trwa kwarantanna domowa? 

Standardowo kwarantanna domowa trwa 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą potencjalnie zakażoną. Okres ten może zostać skrócony lub wydłużony do 21 dni. Wcześniejsze zakończenie kwarantanny jest możliwe wtedy, kiedy osoba odizolowana negatywnie przejdzie test na obecność wirusa w organizmie. Izolację domową można zastosować wobec jednej osoby więcej niż raz. 

Czego nie wolno robić w czasie kwarantanny?

Będąc objętym kwarantanną bezwzględnie nie wolno wychodzić z domu. Dotyczy to także robienia zakupów spożywczych i wyprowadzania na spacer zwierząt domowych. Zakazane jest również organizowanie spotkań towarzyskich w swoim miejscu zamieszkania i przyjmowanie gości. 

Kara za złamanie kwarantanny

Jak przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski, złamanie domowej kwarantanny może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Grozi za to rok pozbawienia wolności lub 5 tys. zł. grzywny. Stawiany jest zarzut narażenia zdrowia innych. 

Kontrola w czasie kwarantanny

Jak policja sprawdza, czy osoba odizolowana stosuje się do kwarantanny? Radiowóz policyjny podjeżdża pod wskazany adres, a policjanci dzwonią albo na telefon osoby przebywającej na kwarantannie albo przez domofon.

W przypadku kontaktu przez telefon, funkcjonariusze proszą osoby przebywające na kwarantannie o pokazanie się w oknie, by potwierdzić pobyt osoby w wyznaczonym miejscu.

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:

Redakcja poleca

REKLAMA