Druga fala koronwirusa fot. Adobe Stock

Już wiadomo, kiedy pojawi się druga fala epidemii koronawirusa. Te informacje nie są optymistyczne...

Druga fala epidemii koronawirusa pojawi się jesienią i może skumulować się z epidemią grypy.
Karolina Kalinowska / 19.04.2020 17:23
Druga fala koronwirusa fot. Adobe Stock

Pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się w Polsce 4 marca 2020 roku. Od 12 marca nie odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach, a już 13 marca rząd podjął decyzję o zamknięciu granic, restauracji i galerii handlowych. Zostały odwołane wszystkie imprezy masowe i wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

W krótkim czasie większość firm przeszła na tryb pracy zdalnej, a obywatele poddali się dobrowolnej kwarantannie, która ma spowolnić tempo rozprzestrzeniania się wirusa.

Obecnie w Polsce na koronawirusa chorych jest ponad 9 tys. osób, a ponad 360 osób zmarło. Mamy obowiązek chodzenia w maseczkach ochronnych, a do powrotu do normalności jest nam jeszcze bardzo daleko. A już mówi się o terminie drugiej fali epidemii koronawirusa.

Kiedy będzie druga fala epidemii koronawirusa?

Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. W programie „Gość Wydarzeń” powiedział:

Wiemy, że na jesieni będziemy mieli problem ze współistnieniem grypy, która na półkuli północnej jest obecna w sezonie jesienno-zimowym i koronawirusem razem wziętych. To dzisiaj było podnoszone na spotkaniu ministrów zdrowia i WHO. Musimy się przygotować na wzrost zachorowań, na drugą falę epidemii na jesieni - powiedział minister.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska również mówi o prognozach potwierdzających, że jesienią możemy spodziewać się kolejnej fali zachorowań na koronawirusa. Niepokoi jednak, że epidemia COVID-19 może skumulować się z epidemią grypy:

Co gorsza, ta druga fala może się skumulować z epidemią grypy. Byłoby to bardzo niepokojące i złe, ponieważ jak wiemy, co roku także grypa w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo. Skumulowanie tych dwóch chorób byłoby bardzo złe – podkreślił cytowany przez wprost pl, Waldemar Kraska.

Do pogłosek o drugiej fali epidemii koronawirusa odniósł się również ekspert WHO - Walter Ricciardi. W wywiadzie dla włoskiego portalu ilcaffeonline.it powiedział:

To jest pewne, że ona nastąpi. Dopóki nie będziemy mieć szczepionki, będą pojawiać się nowe fale lub, miejmy nadzieję, wiele małych ognisk epidemii, które zostaną powstrzymane.

Dodał również, że bardzo ważne jest, aby nie wracać za szybko do swoich normalnych aktywności. Bo zamiast opóźnić drugą falę epidemii, możemy sprawić, że pojawi się ona już latem

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie: Jak prawidłowo prać i dezynfekować maseczki ochronne? Trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach Zużytych rękawiczek i maseczek nie można od razu wyrzucać do kosza. Dlaczego? Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Znamy stanowisko rządu Możliwość przemieszczania się tylko z elektroniczną przepustką. Od kiedy i gdzie będzie obowiązywała?