Jak prać maseczkę ochronną? fot. Adobe Stock

Jak prać i dezynfekować maseczki ochronne?

Od 16 kwietnia noszenie maseczek jest obowiązkowe. Wyjaśniamy, jak prawidłowo prać i dezynfekować wielorazowe maseczki ochronne.
Karolina Kalinowska / 15.04.2020 16:49
Jak prać maseczkę ochronną? fot. Adobe Stock

W czasie epidemii koronawirusa jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Możemy to robić na wiele sposobów - szalikiem, chustą lub maseczką. Mimo takiej dowolności ogromna liczba osób decyduje się na noszenie maseczek, które zapewniają najlepszą ochronę przez wirusem SARS-CoV-2.

Już wiele powiedziano o ich prawidłowym zakładaniu i zdejmowaniu. Już dobrze wiemy, jak dezynfekować jednorazowe maseczki, a teraz wyjaśniamy, jak prawidłowo prać i dezynfekować te wielorazowe.

Jak prać wielorazowe maseczki ochronne?

Obecnie najczęściej wybierane są jednorazowe maseczki chirurgiczne i maseczki wielorazowego użytku. Zapewne wiele osób zdecyduje się na noszenie tych drugich, bo można je wiele razy prać i mają dodatkowy filtr ochronny. Ich minusem jest jednak fakt, że po każdym użyciu trzeba je „wrzucić do pralki” i (lub) zdezynfekować.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest wypranie maseczki w pralce i jej późniejsze wyprasowanie. W trakcie tych czynności trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa.

  • Maseczkę zdejmij ostrożnie z twarzy. Pamiętaj, żeby nie dotykać jej zewnętrznej strony. Jeżeli nie możesz jej uprać zaraz po zdjęciu, to umieść ją w foliowym woreczki i nie otwieraj go do chwili prania.
  • Załóż jednorazowe rękawiczki. Wyjmij maseczkę z torebki i ostrożnie wrzuć ją do pralki.
  • Zdejmij bezpiecznie rękawiczki jednorazowe i w wyrzuć je do kosza.
  • Ustaw pranie na temperaturę wyższą niż 60 stopni Celsjusza i cykl prania trwający minimum 45 minut. Nie zaleca się prania wielorazowych maseczek ręcznie. Koronawirus ginie dopiero w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.
  • Maseczki wysusz, a później dokładnie wyprasuj - żelazko ustaw na najwyższą temperaturę.
  • Tak przygotowana maseczka jest gotowa do ponownego użycia. 

Pamiętaj, że maseczki należy prać oddzielnie - lepiej nie dorzucać ich do ręczników czy ubrań.

Jak dezynfekować wielorazowe maseczki ochronne?

Jeżeli nie możesz prać maseczki po każdym użyciu, to ją regularnie dezynfekuj. Najlepiej wykorzystać do tego płyn antybakteryjny w sprayu, zawierający minimum 70% alkoholu.

Maseczkę wystarczy dokładnie spryskać i zaczekać aż wyschnie. To skuteczna metoda, ale my mimo wszystko rekomendujemy pranie maseczek w wysokiej temperaturze. Dezynfekowanie jej płynem antybakteryjnym powinno się stosować jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Więcej na temat maseczek ochronnych:
Maseczki ochronne na twarz - nosić czy nie nosić? Lekarze są podzieleni
Jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem? (zdjęcia i wytyczne)
Jak używać maseczki i rękawiczek, żeby nie zarazić się koronawirusem?