Jest szczepionka na koronawirusa! 4 kraje podpisały umowę z angielską firmą farmaceutyczną

4 kraje kupiły szczepionkę na koronawirusa fot. Adobe Stock
Naukowcy z Oxfordu mają skuteczną szczepionkę do walki z koronawirusem. Do 4 krajów trafi już pod koniec tego roku.
/ 14.06.2020 12:23
4 kraje kupiły szczepionkę na koronawirusa fot. Adobe Stock

Na ten moment czekaliśmy od wielu miesięcy. Naukowcy z Wielkiej Brytanii znaleźli skuteczną szczepionkę na koronawirusa, która lada moment trafi do dystrybucji. Reuters donosi, że 4 kraje już zawarły umowę na dostarczenie specyfiku. 

Jest szczepionka na koronawirusa

Brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca poinformowała o podpisaniu z Włochami, Niemcami, Francją i Holandią umowy na dostawę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dostawy zaplanowane są przed końcem tego roku. Firma poinformowała, że umowa dotyczy do 400 milionów dawek szczepionki opracowanej przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu europejskiemu łańcuchowi dostaw, który wkrótce rozpocznie produkcję, szczepionka będzie szeroko i szybko dostępna - poinformował w oświadczeniu dyrektor generalny firmy, Pascal Soriot

Brytyjski preparat znajduje się w fazie eksperymentalnej i przechodzi już kolejne testy na ludziach, które powinny zakończyć się jesienią. Wyniki wstępnych badań są bardzo obiecujące, a naukowcy przekonują, że specyfik skutecznie buduje odporność na SARS-CoV-2.

Wiele krajów na świecie ma już zabezpieczone szczepionki, a Europa jeszcze nie. Szybkie skoordynowane działanie grupy państw członkowskich stworzy wartość dodaną dla wszystkich obywateli UE w czasie tego kryzysu - powiedział niemiecki minister zdrowia Jens Spahn

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie, zaapelowała do krajów Unii, aby powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów.

Zobacz więcej nowych wiadomości z Polski i ze świata:
Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone
Andrzej Duda jako niespodziewany gość na weselu w podkarpackiej miejscowości Wrzawy
Nie będzie dofinansowania 1000+. Ci którzy mają dzieci, dostaną dodatkowe 500+
Pogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć
Przeklejał kody kreskowe, by płacić mniej w sklepach, bo "obcięli mu premię przez pandemię"

Redakcja poleca

REKLAMA