W związku z epidemią koronawirusa pamiętamy na co dzień o szeregu środków bezpieczeństwa - nie tylko tych najbardziej oczywistych i zalecanych odgórnie przez rządzących, jak noszenie maseczki czy rękawiczek jednorazowych. Wiele z nas dezynfekuje klamki, ekrany dotykowe i klawiatury, a także wyrzuca od razu opakowania po zamawianych przesyłkach, a nawet przemywa kupione owoce i warzywa roztworem ciepłej wody z sodą.
Są nawet eksperci, którzy zalecają mycie włosów natychmiast po powrocie do domu, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia na nich wirusa.
Wprawdzie naukowcy ciągle nie mają pełnej wiedzy na temat COVID-19, ale wiadomo z pewnością, że przenosi się on również na przedmiotach. Sprzeczne są natomiast dane na temat tego, ile wirus jest w stanie przetrwać na poszczególnych rodzajach powierzchni - zależnie od źródła i rodzaju tworzywa, jest to od kilku godzin do nawet kilkudziesięciu dni.
Jak najbardziej możliwe jest więc zarażenie się koronawirusem po dotknięciu klamki, a nawet… przyniesienie go do domu na podeszwach butów. Ile z nas pamięta o dezynfekcji obuwia lub chociaż nie wnosi go do mieszkania?
Schemat zakażenia jest w tym przypadku prosty - zdejmujesz buty, a potem odruchowo dotykasz dłońmi twarzy, zanim jeszcze umyjesz ręce.
Jak nie przenieść koronawirusa na obuwiu?
Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- Zdejmij buty przed wejściem do domu,
- zdezynfekuj je płynem do dezynfekcji lub chociaż umyj ciepłą wodą z mydłem,
- nie wnoś butów do mieszkania,
- od razu umyj ręce.
Bierz pod uwagę, że niektórym modelom obuwia może nie posłużyć zbyt częsta dezynfekcja. Zanim zastosujesz środek, który ma w sobie ponad 60% alkoholu, wypróbuj go na niewidocznym fragmencie, aby przekonać się czy np. skóra nie ulegnie odbarwieniu.
Czytaj więcej na temat koronawirusa:
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci
Lekarze potwierdzają - leżenie na brzuchu ratuje chorych na koronawirusa
Funkcjonariusze ukarali mężczyznę, bo był za dobrze ostrzyżony
Jak nosić maseczkę ochronną, by okulary nie parowały?
O tych objawach koronawirusa nikt nie mówi, a pojawiają się u 84% pacjentów
Odkryto 6 nowych koronawirusów - będzie kolejna epidemia?