Norma TSH (tyreotropiny) waha się między 0,4–4,5 mU/l (µU/ml). W interpretacji prawidłowego wyniku ważny jest wiek i stan zdrowia pacjenta. Najczęstszą przyczyną podwyższonego TSH jest niedoczynność tarczycy, a obniżonego TSH – nadczynność tarczycy.
Czytaj więcej
Zapalenie węzłów chłonnych objawia się ich powiększeniem i bolesnością. Może pojawić się też obrzęk i wysypka na skórze w okolicy węzłów. Przyczyną stanu zapalnego zwykle jest infekcja wirusowa lub bakteryjna.
Czytaj więcej
Pojawienie się guza na szyi zawsze jest objawem niepokojącym, zmuszającym do zasięgnięcia porady lekarskiej. Dotarcie do przyczyny często nie jest łatwe, może wymagać wielu dodatkowych badań i konsultacji. Co robić, gdy wyczujemy guz na szyi?
Czytaj więcej
Miastenia jest chorobą autoimmunologiczną często związaną z patologią grasicy. Usunięcie tego narządu daje chorym szansę na poprawę funkcjonowania i zmniejszenie dawek leków.
Czytaj więcej
Odma jest to obecność powietrza w jamie opłucnowej. Celem jej leczenia jest usunięcie go, umożliwienie rozprężenia płuca i zapobieganie nawrotom.
Czytaj więcej
Choroby tarczycy cechują się dużą różnorodnością, na pozór niezwiązanych ze sobą objawów. Jakie symptomy mogą skłaniać nas do podejrzeń, że mamy problem z tarczycą? Które sugerują niedoczynność, a które nadczynność tarczycy?
Czytaj więcej
Ropniak opłucnej to ciężki stan, który może wikłać między innymi zapalenie płuc. Dlaczego antybiotyki nie wystarczają i potrzebna jest interwencja chirurga?
Czytaj więcej
Zapewne wiele osób słyszało o laparoskopii. Natomiast nazwa wideotorakoskopia nie brzmi już tak znajomo. Tymczasem obie te metody opierają się na tych samych zasadach, z tym że jedna dotyczy zabiegów na jamie brzusznej, a druga na klatce piersiowej.
Czytaj więcej
Deformacje klatki piersiowej są dużym problemem dla młodego człowieka. Chociaż zwykle nie są związane z zaburzeniami narządów wewnętrznych, mogą jednak negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Jak można skorygować wady klatki piersiowej?
Czytaj więcej
Mediastinoskopia jest badaniem inwazyjnym wykorzystywanym w diagnostyce limfadenopatii, czyli w przypadku powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia. W trakcie zabiegu pobiera się węzły chłonne, które następnie są oceniane przez patomorfologa. Jak wygląda takie badanie i jakie są wskazania do jego wykonania?
Czytaj więcej