Pamięć ma kluczowe znaczenie dla procesu uczenia się, jest niezbędnym składnikiem naszej tożsamości i warunkiem codziennego funkcjonowania. Jak to się dzieje, że gromadzimy, magazynujemy i zapamiętujemy informacje?
Czytaj więcej
Związki kazirodcze istniały od wieków i nie były uznawane za przestępstwo lub coś niestosownego. Wręcz przeciwnie - wszystkie znamienite rody królewskie, żeby nie zachować czystość pokrewieństwa, uznawały związki członków swoich rodzin. Dziś kazirodztwo to temat tabu we wszystkich kulturach. Dlaczego doszło do takiej zmiany?
Czytaj więcej
30-metrowe fale to nie legenda w stylu zatapiającego łodzie Moby Dicka czy ginących statków na wodach Trójkąta Bermudzkiego, lecz autentyczne zjawisko na oceanicznych wodach i wcale nie takie rzadkie! Zobacz, jak dochodzi do tak potężnych spiętrzeń wody.
Czytaj więcej
Ziewamy, gdy jesteśmy znudzeni poważnym wykładem czy zmęczeni nieprzespaną nocą. Czy jest jakieś naukowe wyjaśnienie tej odruchowej czynności?
Czytaj więcej
Kichanie to odruchowa, gwałtowna reakcja – wciągane do płuc powietrze jest stamtąd gwałtownie wyrzucane przez nos w ekspresowym tempie 170 km/godzinę.
Czytaj więcej