co zrobić gdy pies wymiotuje fot. Adobe Stock

Co zrobić, gdy pies wymiotuje? Uważaj, bo może to doprowadzić do odwodnienia

Wymioty u psa mogą oznaczać zwykłą niestrawność lub zatrucie pokarmowe, ale także poważne choroby. Jeśli pies wymiotuje i jest osłabiony, trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza.
Urszula Wilczkowska / 02.03.2020 15:29
co zrobić gdy pies wymiotuje fot. Adobe Stock

Wymioty są naturalną reakcją organizmu na zagrożenie: truciznę, zepsute jedzenie czy obcy przedmiot znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Jeśli twój zwierzak zwymiotował raz, nie ma powodów do obaw, jednak obserwuj jego zachowanie i stan na wszelki wypadek.

Jeśli jednak wymioty są długotrwałe i uporczywe natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Rozróżnia się dwa rodzaje zwracania treści pokarmowej: wymioty i regurgitacje

Gdy pies wymiotuje, niebezpieczne jest odwodnienie

Odwodnienie u psa można rozpoznać, pociągając palcami fałd skóry na grzebiecie zwierzęcia. Jeśli po puszczeniu fałd stoi sztywno, oznacza to, że pies jest już odwodniony i koniecznie trzeba podjąć natychmiastowe działanie. Niezbędne jest uzupełnienie płynów w organizmie.

Można to zrobić, pojąc psa wodą, jednak najczęściej podaje się zwierzęciu dożylną kroplówkę. Niezbędne może okazać się zastosowanie steroidów, by przezwyciężyć szok, i specjalnych środków przeciwdziałających dalszym wymiotom.

Co mogą oznaczać wymioty?

Wymioty może powodować wiele różnych chorób i czynników. Nie dziwi więc, że weterynarze często opierają diagnozę na wynikach testów laboratoryjnych, np. na radiografii. Wymiotowanie może wiązać się:

  • z poważną chorobą, zwłaszcza z parwowirozą, chorobami nerek i ropomaciczem u suk. Konieczna jest pomoc weterynaryjna, zwłaszcza jeśli w wymiocinach obecna jest krew;
  • ze zjedzeniem niestrawnego lub zepsutego pożywienia, padliny lub roślin opryskanych środkami chemicznymi. Konieczna jest pilna pomoc weterynarza;
  • z niedrożnością jelit;
  • z chorobą lokomocyjną;
  • z długotrwałymi wzdęciami.

Weterynarze dysponują bardzo skutecznymi środkami przeciwwymiotnymi. Leki te należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą one maskować przyczyny choroby. Bardzo ważne jest precyzyjne przestrzeganie zaleconego dawkowania.

Wymiotom może towarzyszyć także biegunka - wtedy wizyta u weterynarza powinna mieć miejsce natychmiast!

Psom nie wolno podawać przeznaczonych dla ludzi środków przeciwdziałających chorobie lokomocyjnej, nawet tych dla dzieci. Błędem jest również pozwalanie wymiotującemu psu, by napił się do pełna zimnej wody. Zamiast tego należy podawać mu małe ilości wody co około pół godziny.

Gdy psy wróci ochota do jedzenia, zacznij od zaserwowania mu niewielkich, lekkostrawnych posiłków, np. rozgotowanego ryżu lub gotowanej ryby, a dopiero potem stopniowo wracaj do normalnej diety. Dostępne są też specjalne karmy dla psów wracających do zdrowia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.06.2011 r.

Przeczytaj więcej o chorobach psów i opiece nad nimi: