co zrobić gdy pies wymiotuje fot. Adobe Stock

Co zrobić, gdy pies wymiotuje? Uważaj, bo może to doprowadzić do odwodnienia

Wymioty u psa mogą oznaczać zwykłą niestrawność lub zatrucie pokarmowe, ale także poważne choroby. Jeśli pies wymiotuje i jest osłabiony, trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza.
Urszula Wilczkowska / 02.03.2020 15:29
co zrobić gdy pies wymiotuje fot. Adobe Stock

Wymioty są naturalną reakcją organizmu na zagrożenie: truciznę, zepsute jedzenie czy obcy przedmiot znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Jeśli twój zwierzak zwymiotował raz, nie ma powodów do obaw, jednak obserwuj jego zachowanie i stan na wszelki wypadek.

Jeśli jednak wymioty są długotrwałe i uporczywe natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Rozróżnia się dwa rodzaje zwracania treści pokarmowej: wymioty i regurgitacje

Gdy pies wymiotuje, niebezpieczne jest odwodnienie

Odwodnienie u psa można rozpoznać, pociągając palcami fałd skóry na grzebiecie zwierzęcia. Jeśli po puszczeniu fałd stoi sztywno, oznacza to, że pies jest już odwodniony i koniecznie trzeba podjąć natychmiastowe działanie. Niezbędne jest uzupełnienie płynów w organizmie.

Można to zrobić, pojąc psa wodą, jednak najczęściej podaje się zwierzęciu dożylną kroplówkę. Niezbędne może okazać się zastosowanie steroidów, by przezwyciężyć szok, i specjalnych środków przeciwdziałających dalszym wymiotom.

Co mogą oznaczać wymioty?

Wymioty może powodować wiele różnych chorób i czynników. Nie dziwi więc, że weterynarze często opierają diagnozę na wynikach testów laboratoryjnych, np. na radiografii. Wymiotowanie może wiązać się:

  • z poważną chorobą, zwłaszcza z parwowirozą, chorobami nerek i ropomaciczem u suk. Konieczna jest pomoc weterynaryjna, zwłaszcza jeśli w wymiocinach obecna jest krew;
  • ze zjedzeniem niestrawnego lub zepsutego pożywienia, padliny lub roślin opryskanych środkami chemicznymi. Konieczna jest pilna pomoc weterynarza;
  • z niedrożnością jelit;
  • z chorobą lokomocyjną;
  • z długotrwałymi wzdęciami.

Weterynarze dysponują bardzo skutecznymi środkami przeciwwymiotnymi. Leki te należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą one maskować przyczyny choroby. Bardzo ważne jest precyzyjne przestrzeganie zaleconego dawkowania.

Wymiotom może towarzyszyć także biegunka - wtedy wizyta u weterynarza powinna mieć miejsce natychmiast!

Psom nie wolno podawać przeznaczonych dla ludzi środków przeciwdziałających chorobie lokomocyjnej, nawet tych dla dzieci. Błędem jest również pozwalanie wymiotującemu psu, by napił się do pełna zimnej wody. Zamiast tego należy podawać mu małe ilości wody co około pół godziny.

Gdy psy wróci ochota do jedzenia, zacznij od zaserwowania mu niewielkich, lekkostrawnych posiłków, np. rozgotowanego ryżu lub gotowanej ryby, a dopiero potem stopniowo wracaj do normalnej diety. Dostępne są też specjalne karmy dla psów wracających do zdrowia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.06.2011 r.

Przeczytaj więcej o chorobach psów i opiece nad nimi:

Jak leczyć dysplazję stawów biodrowych u psów?
Jak leczyć dysplazję stawów biodrowych u psów?
Dysplazja stawów biodrowych jest częstym i bardzo poważnym schorzeniem u psów. Pupil chorujący na dysplazję potrzebuje odpowiedniej opieki, diety i leczenia. Sprawdź jak możesz pomóc psu przetrwać tę chorobę - na wszystkie pytania związane z dysplazją stawu biodrowego odpowiada lekarz weterynarii Agnieszka Bielecka.
Jak radzić sobie z linieniem psów?
Jak radzić sobie z linieniem psów?
Linienie jest naturalnym procesem, podczas którego dochodzi do całkowitej wymiany sierści na ciele zwierzęcia. Ma ono za zadanie dostosowanie okrywy włosowej do panujących warunków atmosferycznych, dlatego szczególnie nasila się wiosną i jesienią. Na pytanie jak radzić sobie z linieniem psów w tym trudnym okresie odpowiada Magda Stasińska – Kościecha, ekspert firmy OVER ZOO.
Jak obliczyć wiek psa? Sprawdź, ile „ludzkich” lat ma twój pupil
Jak obliczyć wiek psa? Sprawdź, ile „ludzkich” lat ma twój pupil
Każdy właściciel zastanawia się, jak obliczyć wiek psa. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Warto jednak wspomóc się tabelą, która powie ci, ile ludzkich lat ma twój zwierzak.
Rasy psów, a skłonność do chorób
Rasy psów, a skłonność do chorób
Każdy z nas ma swoje ulubione rasy psów. Warto dowiedzieć się, jak dbać o ich zdrowie, aby nie zapadły na choroby, do których mają predyspozycje.
Psy długowłose – narzędzia do pielęgnacji sierści
Psy długowłose – narzędzia do pielęgnacji sierści
Pielęgnacja psa długowłosego nie musi wcale zajmować ci dużo czasu. Oto narzędzia, które ją usprawnią i uprzyjemnią. Sprawdź!
Znalezienie psa – jak się wobec niego zachować
Znalezienie psa – jak się wobec niego zachować
Może się zdarzyć, że spotkamy psa, który nie może znaleźć drogi do domu. Jak się wobec niego zachować? W jaki sposób mu pomóc, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo nieznajomego zwierzęcia? Podpowiadamy!
Jak przygotować psa na rozłąkę z właścicielem?
Jak przygotować psa na rozłąkę z właścicielem?
Co zrobić, kiedy nie możemy zabrać swojego psa na ferie lub wakacje? Podpowiadamy, jak przygotować go na czasową rozłąkę z właścicielem.
Co zagraża zdrowiu psa w mieście?
Co zagraża zdrowiu psa w mieście?
Czy wiesz, że miejskie życie może szkodzić zdrowiu twojego psa? Dowiedz się, co dokładnie zagraża twojemu pupilowi w mieście i jak go skutecznie chronić przed szkodliwymi czynnikami.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (50)
/14.10.2017 09:55
mój pies wymiotuje rasa mieszaniec ma rok i pare miesiecy i musze z nim isc do weterynarz biedne pieski :(
/26.04.2017 16:12
Ja starsznie nie lubię kiedy coś dzieje sie mojemu psu i jeśli nie umiem mu sama pomóc to nie zwlekam i pędzę do mojego zaufanego weterynarza z Medi Vet w Nowym Dworze Maz. Po co zwierzę ma sie męczyć? Chcę mu jak najszybciej pomóc.
/26.09.2016 21:09
Witam mój pies jest rasą Shih tzu i ma 2 lata wymiptowal do południa potem podałam mu enterol jak radziła mi siasiadkka i przestał i teraz znowu zaczol co robić
POKAŻ KOMENTARZE (47)