Dla osób, które obawiają „jajczanej diety” kilka słów wyjaśnienia. Otóż jajko jest jednym z najbardziej wartościowych składników diety. Zawiera najlepsze w naturze białko, w skład żółtka wchodzą antyoksydanty, witaminy A, E oraz wiele mikro- i makroelementów. Oczywiście wszystko w nadmiarze może szkodzić, ale jedno jajko dla psa od czasu do czasu nie zaszkodzi. Należy jednak pamiętać, że ilość jajek, jakie możemy dać psu zależy w dużej mierze od wielkości, aktywności i diety zwierzaka.
W niektórych przypadkach pies może jeść nawet jedno jajko dziennie, w innym ilość jajek nie powinna przekraczać jednego na tydzień. Ilość jajek w diecie powinien określić lekarz weterynarii zajmujący się dietetyką na podstawie wywiadu przeprowadzonego z właścicielem psa. Warto pamiętać, że psy nie mają problemu z wysokim cholesterolem, więc zjedzenie dużej liczby jajek może spowodować co najwyżej przybranie na wadze. A jakie jajko najlepiej podawać psu?
Polecamy: Charakterystyka rasy Pudel – towarzyski i przyjacielski
Jajko gotowane, smażone czy surowe? Warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej podawać psu jajko gotowane na twardo lub na miękko pamiętając o tym, aby białko było ścięte. Jeśli podajemy psu jajko na miękko, to nie więcej niż raz w tygodniu i tylko żółtko. W surowym białku występuje bowiem awidyna, która podczas gotowania zanika. Niestety substancja ta znajdująca się w surowym białku rozkłada witaminę H (biotynę), która może wpłynąć na pogorszenie jakości okrywy włosowej. Włosy, a w przypadku psów, sierść staje się brzydka, łamliwa i słaba. Unikajmy również podawania psu jajka smażonego – jest tłuste, a co tłuste nie jest zdrowe.
Oczywiście należy całkowicie zrezygnować z jajek, jeśli pies ma uczulenie na białko jaja kurzego. Nie martwmy się również, jak pies przez przypadek zje skorupkę. Oczywiście należy tego unikać, gdyż może ona utkwić w przewodzie pokarmowym, ale w swoim składzie nie ma niczego szkodliwego. W skorupce znajduje się wapń, który jest potrzebny w psiej diecie, ale należy go podawać w nieco lepiej przyswajalnej postaci.
Sprawdź również: Co robić, kiedy pies nie przychodzi na wołanie?