Karelski pies na niedźwiedzie - charakterystyka rasy

Karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo samodzielny, zarówno w pracy, na polowaniu jak i w życiu codziennym/ fot. Fraczek.marcin CC/Wikipedia
Słysząc nazwą "karelski pies na niedźwiedzie" z pewnością wyobrażamy sobie ogromnego psa, przed którym drżą niedźwiedzie polarne. Czy taki jest naprawdę?
/ 24.03.2011 11:02
Karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo samodzielny, zarówno w pracy, na polowaniu jak i w życiu codziennym/ fot. Fraczek.marcin CC/Wikipedia

Historia rasy karelski pies na niedźwiedzie

Warto zacząć od krótkiej lekcji historii i przybliżenia genezy powstania rasy karelskiego psa na niedźwiedzie. Jest to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich. Karelski pies na niedźwiedzie, jak sama nazwa wskazuje, dawniej wykorzystywany był do polowań na niedźwiedzie, a także jelenie, żbiki i wilki. Współcześnie poluje się z nim w Skandynawii głównie na łosie. Pies jest wykorzystywany również w Polsce, jako pomoc w polowaniu na dziki.

Duże szpice, podobne w budowie do karelskiego psa na niedźwiedzie, lecz o bardziej urozmaiconym umaszczeniu, znane były od wieków na terenie Finlandii. Tam też psy tej rasy były chętnie wykorzystywane przez tamtejszych myśliwych do polowania na grubą zwierzynę, w tym właśnie na niedźwiedzie. W latach 80 XIX wieku pojawiły się pierwsze informacje na temat psów o podobnym umaszczeniu, jednak nieco cięższych, mocniej zbudowanych.

Zobacz także: Pies dla aktywnych - jaką rasę wybrać?

W roku 1920 w Finlandii powstała pierwsza zorganizowana hodowla tej rasy, a w 1936 psy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie w Helsinkach. Niestety w czasie II Wojny Światowej populacja rasy zmalała do tego stopnia, że w Finlandii pozostało około 40 psów karelskich. Na szczęście po zakończeniu wojny, dzięki wysiłkom kynologów udało się odbudować liczebność rasy, doprowadzając przy okazji do jej wyrównania i ustalenia nowego standardu.

W Polsce psy tej rasy pojawiły się w latach 60-tych ubiegłego wieku. W 1961 roku Polski Związek Łowiecki otrzymał w darze od fińskich myśliwych parę - psa Metsämichen Halli i sukę o imieniu Tupu, które dały początek hodowli. Znając już historię rasy poznajmy teraz obecny wygląd i charakter karelskich psów na niedźwiedzie.

Wygląd rasy

Karelski pies na niedźwiedzie to pies średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie to około 50-60 cm. Głowa w kształcie stożka, o znacznej szerokości mózgoczaszki, ze słabo zaznaczonym stopem i lekko wysklepionym czołem. Wargi cienkie, suche i szczelnie przylegające. Oczy koloru ciemno-piwnego, miodowego, nieduże i wyraziste. Uszy średniej wielkości, stojące, o lekko zaokrąglonych końcach.

Karelczyk posiada mocny i dobrze umięśniony tułów z lekko spadzistym grzbietem, głęboką klatkę piersiową sięgającą prawie do łokci i lekko podciągnięty brzuch. Ogon niezbyt długi, zakręcony sierpowato nad grzbiet lub zwinięty w ciasny pierścień, kończyny proste, mocne i równolegle ustawione.

Charakter karelskiego psa na niedźwiedzie

Pies jest bardzo samodzielny zarówno w pracy, na polowaniu jak i w życiu codziennym. Nie leży w jego naturze uległość i posłuszność, choć dobrze ułożony słucha się właściciela. Psy tej rasy są bardzo przyjaźnie nastawione wobec ludzi. Są bardzo wytrwałe, odważne i wrażliwe na sposób traktowania przez swojego przewodnika.

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA