mama fot. Fotolia

Pies a noworodek w domu - jak się przygotować?

Pojawienie się noworodka w domu, w którym do tej pory nie było dzieci, może być dużym zaskoczeniem dla naszego psa. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie pupila na zmiany, jakie za chwilę zajdą w jego uporządkowanym świecie. Jak zrobić to skutecznie - radzi zoopsycholog.
/ 06.03.2013 11:39
mama fot. Fotolia

Noworodek w domu - zmiany w życiu psa i całej rodziny

- Narodziny dziecka wprowadzają wiele zmian w życiu każdej rodziny. Niemowlę skupia na sobie uwagę rodziców i tym samym całkowicie zmienia dotychczasowy harmonogram dnia. Pozbawienie czworonoga uwagi właścicieli może być dla niego stresujące i powodować pojawienie się dotkliwych problemów. Nie należy jednak w takiej sytuacji myśleć o oddaniu czworonoga. Przecież łączy nas z nim silna, rodzinna więź. Pamiętajmy, że za niego również jesteśmy odpowiedzialni. Żeby ułatwić pupilowi przystosowanie się do nowej sytuacji, należy już w okresie ciąży przyzwyczajać go do nowych porządków w rodzinie. Dzięki temu zwierzę nie skojarzy niekorzystnych z jego punktu widzenia zmian z pojawieniem się niemowlaka. Podjęte odpowiednio wcześnie działania sprawią, że pies łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji, a tym samym z radością zaakceptuje nowego domownika. Natomiast rodzice będą spokojni o bezpieczeństwo swojej pociechy. Dodatkowo, pamiętajmy, że kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka. Wspomaga jego rozwój emocjonalny, uczy szacunku, odpowiedzialności oraz wrażliwości wobec zwierząt i ludzi – tłumaczy Magda Pawlak, zoopsycholog, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.

Zanim pojawi się noworodek w domu

Niezależnie od tego, jakie nastawienie ma nasz pies do innych ludzi, przyjacielskie czy raczej nieufne, zawsze należy przygotować go na zmiany związane z pojawieniem się noworodka. Eksperci Butcher’s Pet Care z programu „Dobrze nam ze sobą” podpowiadają, o czym należy pamiętać, przygotowując czworonoga do powitania nowego członka rodziny.

Naucz psa cierpliwości

Nie reaguj od razu na każde „proszenie” pupila o przysmaki, zabawę czy pieszczoty. Pies nie może być wciąż w centrum twojej uwagi. Po narodzinach dziecka nie zawsze będziesz mieć czas lub siły na natychmiastowe spełnianie jego zachcianek. W ten sposób nauczy się cierpliwości i spokoju, które będą tak bardzo potrzebne, kiedy pojawi się nowy członek rodziny. Dodatkowo, jeśli pies do tej pory uwielbiał spanie razem z właścicielami
w łóżku, to również warto go od tego odzwyczajać. Najlepiej zrób psu oddzielne posłanie w swojej sypialni i stopniowo przenieś je do innego pomieszczenia. W tym procesie bardzo ważna jest konsekwencja właścicieli w niedopuszczaniu psa do spania w ich łóżku.

Zapoznawaj psa z nowymi sytuacjami

Ważne jest zapoznanie psa z nieznanymi do tej pory dźwiękami, kształtami i zachowaniami. Odtwarzanie nagrania z płaczem dziecka, przyzwyczai go do tego dźwięku, a noszona na rękach lalka zapozna czworonoga z widokiem niemowlęcia. Pamiętaj, aby wtedy nie pozwalać pupilowi skakać na ciebie. Ważne jest także, aby oswoić psa z dotykiem każdej części jego ciała. Dzięki temu unikniemy nerwowej reakcji czworonoga, kiedy dziecko będzie chciało go pogłaskać. Po porodzie, ale jeszcze przed powrotem mamy z dzieckiem ze szpitala, daj czworonogowi do obwąchania ubranko noworodka, aby poznał zapach nowego członka rodziny. Podanie mu w tej sytuacji smakołyku dodatkowo wzmocni przyjemne skojarzenie.

Naucz psa posłuszeństwa i zdobądź autorytet

Przypomnienie psu komend posłuszeństwa lub ich nauka, jeśli wcześniej ich nie stosowaliśmy, jest bardzo ważnym aspektem przygotowań do pojawienia się dziecka. Komendy „zostań”, „siad” czy „zostaw” zapewnią większą kontrolę nad jego zachowaniem. Podczas szkolenia i na co dzień nagradzaj go przysmakiem za dobrze wykonane polecenie lub pożądane zachowanie. To bardzo ważne, aby pies kojarzył nowe sytuacje z czymś dla niego przyjemnym. Z czasem wystarczy pochwała słowna. Jeśli Twój pies wykazuje lęk czy agresję wobec małych dzieci, jest to ostatni moment na zmianę jego zachowania na pozytywne. Pamiętaj, że masz być dla swojego psa przyjacielem i godnym zaufania autorytetem, powinien Ci całkowicie ufać.

Zobacz także: Przygotuj się, zanim kupisz dziecku psa

Noworodek i pies pod jednym dachem...

Pierwszy spotkanie psa z niemowlęciem jest bardzo ważne i dlatego trzeba je odpowiednio zaaranżować. Również dalsze postępowanie jest istotne, aby relacja między nimi prawidłowo się rozwijała. Aby tak się stało, warto zastosować się do kilku wskazówek.

Przywitaj się z psem

Po powrocie ze szpitala ważne jest, aby mama w pierwszej kolejności przywitała się z czworonogiem, który również tęsknił za swoją właścicielką. Dzięki temu pupil nie poczuje się lekceważony i będzie zadowolony z poświęconej mu uwagi. 

Zapoznaj pupila z noworodkiem

Pierwszy kontakt z noworodkiem może nastąpić, kiedy pies się uspokoi. Wtedy możemy pokazać mu maleństwo i pozwolić zwierzęciu delikatnie je obwąchać. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z jego zapachem, nie będzie ono dla niego zupełnie obcą osobą. Atmosfera w trakcie tego pierwszego spotkania powinna być przyjazna i spokojna.

Nie izoluj psa od noworodka

Jeśli pies ma łagodne usposobienie, powinien towarzyszyć rodzicom podczas opieki nad dzieckiem, np. przy kąpieli, usypianiu, karmieniu czy zabawie, powinien również uczestniczyć we wspólnych spacerach z dzieckiem. W oczach psa rodzina powiększyła się o nowonarodzonego członka, któremu należy się uwaga i opieka, nie ograniczaj mu więc z nim kontaktów. W sytuacji, gdy pupil poliże rączkę lub buzię niemowlęcia, nie karz go za to. Jednak w pierwszych tygodniach życia malucha staraj się nie dopuszczać do takich sytuacji. Ważne jest za to regularne odrobaczanie czworonoga, aby zapewnić bezpieczeństwo jego kontaktów z niemowlęciem. Dzięki temu unikniemy niepokoju o zdrowie dziecka i zapewnimy obydwu stronom wiele korzyści i radości z bliższego kontaktu.

Nie zostawiaj psa sam na sam z dzieckiem

Nawet jeśli Twój pupil nigdy nie wykazywał agresji, zachowuje się bardzo dobrze w stosunku do dziecka i masz do niego pełne zaufanie, nigdy nie pozostawiaj go sam na sam z niemowlakiem. Pies może czasem niechcący skoczyć na malucha, popchnąć go czy podrapać. Mając tego świadomość, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.

Polecamy: Pies reaguje agresywnie w stosunku do dziecka - co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.12.2018 17:02
Bardzo fajny artykuł. Higiena psa to jedno. To należy do obowiązków właściciela. To prawda że nie można dać psu do zrozumienia, że gdy dziecko w domu się pokaże pies schodzi na dalszy plan. Znam ludzi, którzy zamykają psa w łazience na cały dzień. Wtedy pies robi się zazdrosny i agresywny. Trzeba psa też otaczać miłością jak dotąd. Mój syn planowo przyjdzie na świat w marcu 2019.pies dostaje do wąchania co jakis czas ciuszki, kocyk. Smaruje ręce oliwka i daje mu do powachania jak pachnie. Włączam mu płacz dziecka z yootube.trzeba psa przygotować. Nie wiem jak z kotem bo kota nie mam. Ale pies należy do rodziny i trzeba mu w tym pomóc. Pozdrawiam
/05.09.2018 15:52
Pani Martyno każdy pies musi byc kąpany, a dobrze wychowany pies nie załatwia się w domu! Pozatym kto decyduje się na szczeniaka przy niemowlaku? Raczej mało osób a artykuł dotyczy psa który jest już członkiem rodziny, wiec myśle ze właściciele już z takim problemem jak sikanie kąpanie itp sobie dawno poradzili.
/07.03.2017 19:55
No dobra...a co wy na to, co ja teraz opowiem. Jeden kuzyn ma fantastycznego, mądrze wyszkolonego wilczura. Sęk w tym, że psisko jest wielkie, w dodatku bardzo głośne. Drugi pies obok, który jest we władaniu mojego drugiego kuzyna, niestety wykazuje tendencje do wielkiej agresji. Sęk w tym, że zarówno u jednego jak i u drugiego kuzyna są dzieci. W dodatku jedno z nich jest bardzo niepełnosprawne i w ogóle mam wrażenie, że niewiele wie z tego, co się dzieje wokół niego. Tak więc boję się, że kiedyś może tam dojść do dużego wypadku.
POKAŻ KOMENTARZE (2)