POLECAMY

Co zrobić, gdy pies podczas spaceru ucieka?

Często ci się zdarza, że tracisz z oczu swojego psa? Oddala się na spacerze niespodziewanie, a ty zaczynasz panikować? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji!
Co zrobić, gdy pies podczas spaceru ucieka? fot. Fotolia

Niemal każdy właściciel przeżył sytuację, kiedy pies się od niego za bardzo oddalił, co mogło skończyć lub skończyło się zaginięciem. Scenariusz często jest podobny.

Gdy pies ucieka podczas spaceru...

- Poszłam z Sziszą do parku na spacer. Na psiej polance, tam gdzie zawsze, spuściłam ją ze smyczy i bawiłyśmy się piłką. W pewnym momencie ktoś w niedalekiej odległości wystrzelił petardę. Szisza zaczęła uciekać. W kilka sekund zniknęła mi z pola widzenia. Nie wiedziałam, co robić. Instynktownie ruszyłam za nią, wołając ją głośno. Minęło kilka lub kilkanaście minut zanim ją zobaczyłam. Na szczęście w pewnym momencie opanowała się, zatrzymała i miałam wrażenie jakby ona również mnie szukała. Była jeszcze na terenie parku. Jak ją zobaczyłam nie umiałam powstrzymać emocji - opowiada Agnieszka, właścicielka psa.

Co robić w takich sytuacjach? Reagować błyskawicznie. Czas gra tutaj ogromną rolę. Psy poruszają się niezwykle szybko i już po chwili mogą znaleźć się na obcym sobie terenie  - mówi behawiorysta Andrzej Kłosiński.

Pies ucieka - co robić?

Pomimo lęku przed ucieczką, nie możemy ograniczać psa. W jego naturze jest bieganie i eksplorowanie otoczenia. Aby w tych chwilach zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo i ograniczyć prawdopodobieństwo zaginięcia powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.

1. Przywołanie – jest to obecnie, według behawiorystów, najważniejsza umiejętność, jaką powinien posiadać pies, szczególnie mieszkający w mieście. Kiedy zobaczymy, że nasz pupil się oddala, np. kierowany instynktem za zdobyczą lub suką w cieczce, powinniśmy go zdecydowanie przywołać. Pomóc sobie możemy kusząc go smakołykiem czy zabawką.

Fot. Fotolia

2. Ucieczka w przeciwnym kierunku – jeśli nie reaguje na nasze wołanie, możemy zacząć uciekać w przeciwnym kierunku. W większości przypadków pies pobiegnie za nami, również ze strachu zbytniego oddalenia się od własnego stada.

3. Ktoś zostaje, ktoś biegnie - jeśli straciliśmy psa z oczu, powinniśmy jak najszybciej za nim pobiec. Kluczową zasadą jest jednak to, aby ZAWSZE ktoś został na miejscu, kiedy my pobiegniemy za psem. Możemy poprosić osobę, która spaceruje z nami, lub obcą, przechodzącą w okolicy. Jest duże prawdopodobieństwo, że pies wróci na miejsce ucieczki.

Pies ucieka - alternatywne metody poszukiwania

Jeśli te metody nie zadziałają, musimy rozpocząć poszukiwania: rozwiesić ogłoszenia w okolicy, udać się do pobliskich przychodni weterynaryjnych.

Aby uniknąć takiego stresu i usprawnić poszukiwania firma Bayer postanowiła zorganizować akcję „Bezpieczny futrzak”. Dzięki niej właściciel otrzymuje pomoc w razie zaginięcia pupila. Szczegóły na stronie: www.zdrowyfutrzak.pl.

Tagi: ucieczka, pies
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Mój uciekał i uciekał aż uciekł raz na zawsze kilka lat temu i już się nie znalazł. Szkoda, ale w sumie sam tego chciał :/