Pierwsze spotkanie dwóch psów - jak je zapoznać

Pierwsze spotkanie dwóch psów - jak je zapoznać
Zapoznając naszego psa z nowo wprowadzanym do domu czworonożnym osobnikiem powinniśmy zachować kilka zasad. Jak powinno wyglądać to pierwsze spotkanie?
/ 22.07.2010 10:38
Pierwsze spotkanie dwóch psów - jak je zapoznać

Jak zapoznać naszego psa ze szczeniakiem?

Szczeniaki są czasem zbyt małe by wyprowadzić je na spacer i tam dokonywać zaprzyjaźnienia. Można jednak pokazać naszemu psu na dworze nowego szczeniaka trzymanego na rękach. Jak to powinno wyglądać? Ze szczeniakiem na rękach wchodzimy do domu pierwsi, za nami dopiero nasz starszy pies. To wyraźny sygnał dla psa, że przybycie szczeniaka do domu jest naszą decyzją, z którą powinien się pogodzić.

W domu pozwalamy zapoznać się psom już „na ziemi”, ale uważnie obserwując sytuację. Starajmy się nie ingerować zbytnio w ich relacje. Trzeba jednak uważać, bo dorosłe psy nie zawsze są dość delikatne względem szczeniaków i odwrotnie. Czasem szczeniaki są zbyt natarczywe wobec swoich starszych towarzyszy. Jeśli tak się dzieje spróbujmy zająć czymś innym oba psy, tak by nie były dla siebie udręką.

Powinniśmy wiedzieć też, że nie można zakładać, że dorosły pies nigdy nie zrobi szczeniakowi krzywdy. Zdarza się to na szczęście niezwykle rzadko, jednak może się zdarzyć. Dlatego oczy należy mieć otwarte. Duża dysproporcja sił i wielkości może być dramatyczna w skutkach i rzutować na dalsze relacje obu psów.

Jeśli naszym nowym nabytkiem jest szczeniak, sprawa w większości przypadków jest dość prosta. Dorosłe psy najczęściej traktują szczeniaki pobłażliwie. Co nie znaczy, że każdy pies będzie się od razu cieszył z nowego towarzystwa. Niektóre bardziej towarzyskie psy ucieszą się na widok szczeniaka, inne zareagują dość obojętnie lub będą obserwować z daleka. Jeszcze inne mogą z początku unikać go jak ognia. Dlaczego? Ponieważ nowy przybysz zakłóca ich rytm życia, może być dość uciążliwy ze swoimi ciągłymi zaczepkami.

Polecamy: Jak pomóc psu z objawami udaru

W dodatku stanowi zagrożenie ich dotychczasowej pozycji i stanowi potencjalną konkurencję do wszystkich należnych psu praw (pełnej miski, zabawek itp. oraz oczywiście naszej uwagi!).

Od dotychczasowej pozycji naszego psa w domu bardzo zależy jego stosunek do nowego psa. Oczywiście zależy on również od tego jak my się zachowujemy.

A jeśli nasz nowy pies jest już dorosły lub prawie dorosły?

Warto przejść się na dłuższy wspólny spacer zanim wrócimy do domu w nowym towarzystwie. Na spacerze można zaaranżować jakieś wspólne zabawy z obydwoma psami, by lepiej się poznały i polubiły. Ważne jest równe traktowanie obu psów i poświęcenie im takiej samej uwagi, aby nasz „starszy” stażem w domu pies nie poczuł nagłej utraty naszego zainteresowania.

Zobacz też: Jakie są obowiązki właściciela wobec psa?

Młode psy zwykle zwracają na siebie wiele uwagi, więc to szczególnie ważne, jeśli nasz pierwszy pies jest znacznie starszy i spokojniejszy. Takim psom często zdaje się, że są odtrącone, zwłaszcza jeśli młodszy psiak wymaga naszej ciągłej uwagi i poświęcamy jej mniej starszemu.

Redakcja poleca

REKLAMA