Pierwsza pomoc u kotów

kot dachowiec fot. Fotolia
Jak udzielić kotu pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, złamania, odmrożenia lub zatrzymania akcji serca? Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak pomóc kotu w nagłych wypadkach.
/ 04.10.2011 05:41
kot dachowiec fot. Fotolia

Krwotok

W zależności od intensywności krwawienia i rodzaju rany, stosuje się różne sposoby tamowania krwi. Mały krwotok tamujemy, przykładając do rany wyjałowioną gazę. Ranę dezynfekujemy jodyną. W przypadku obfitego krwawienia dezynfekujemy ranę środkiem w postaci proszku, odgarniamy sierść wokół rany, zakładamy opatrunek uciskowy i udajemy się jak najprędzej do weterynarza. W przypadku urazów tułowia, można włożyć kota w ubranko pooperacyjne.

Złamanie

Złamaną kończynę musimy unieruchomić. W tym celu po obu stronach łapy umieszczamy deseczki i obwiązujemy je bandażem - nie za mocno, lecz stabilnie. W przypadku złamania otwartego dodatkowo zabezpieczamy ranę gazą i zaklejamy plastrem lub obwijamy bandażem. W przypadku uszkodzonej łapy, wkładamy miedzy kocie palce kawałki waty.

Oparzenie

Przyłóż kompres z zimnej wody, kostki lodu lub przepłucz poparzone miejsca zimną bieżącą wodą. Jeżeli kot poparzył się substancją chemiczną, polewaj to miejsce przez 5 minut chłodną wodą i przykryj gazą. Opatrunek zmieniaj co 3 godziny. Jeśli kot poparzył się rozgrzanym tłuszczem, szybko usuń go z sierści, żeby nie zastygł i nie uwięził ciepła w skórze. Najpierw przemyj to miejsce detergentem (np. szamponem dla kotów), który rozpuści tłuszcz i na koniec polej obficie zimną wodą. Poważne oparzenia powinien natychmiast obejrzeć weterynarz.

Odmrożenie

Odmrożone miejsca nacieramy śniegiem lub wełniana rękawicą w celu przywrócenia właściwego krążenia. Wprowadzamy kota do ciepłego pomieszczenia ponownie rozcieramy odmrożoną kończynę. Jeśli jest to łapa lub ogon, można je moczyć przez 15 min w lodowatej wodzie. Nakładamy opatrunek tak samo jak w przypadku oparzeń.

Użądlenie przez owada

Żądło wyjmujemy i odkażamy miejsce użądlenia. Smarujemy opuchliznę jodyną i stosujemy zimny okład z lodu.

Zatrzymanie oddychania

Sprawdzamy, czy w jamie ustnej nie zalega żadne ciało obce. Przechodzimy do sztucznego oddychania metodą zewnętrzną lub usta-usta. Najpierw uciskamy dłońmi klatkę piersiową nad żebrami, aby pozbyć się powietrza z płuc. Następnie zwalniamy ucisk i czekamy, aż płuca wypełnią się powietrzem. Powtarzamy czynność co 5 sekund. Metoda usta-usta: szczelnie obejmujemy ustami pyszczek i nos kota, po czym wykonujemy głęboki wdech i powtarzamy go po 2 sekundach.Kontaktujemy się z weterynarzem.

Zatrzymanie krążenia

Kładziemy rękę na klatce piersiowej kota na wysokości jego łokcia. Naciskamy 5-6 razy co sekundę. Pilnie kontaktujemy się z weterynarzem.

Redakcja poleca

REKLAMA