Niepokojące objawy u kota fot. Adobe Stock

Niepokojące objawy u kota - co może być zwiastunem choroby?

Objawy chorób u kota mogą dotyczyć zarówno ogólnego wyglądu zwierzaka, jak i konkretnej partii ciała - uszu, oczu czy nosa. Jednak niektóre dolegliwości mogą rozwijać się niepostrzeżenie.
/ 13.05.2020 05:22
Niepokojące objawy u kota fot. Adobe Stock

Objawy choroby u kota mogą być ledwo zauważalne, dlatego właściciel powinien być bacznym obserwatorem, by móc je dostrzec jak najwcześniej. Aby rozpoznać ewentualny problem zdrowotny, powinieneś wiedzieć, co jest normą u kota.

Objawy niektórych chorób są tak wyraźne, że nie sposób ich przeoczyć, jednak niektóre schorzenia rozwijają się niepostrzeżenie, zwłaszcza jeśli kot nie jest zbyt aktywny w ciągu dnia.

Niepokojące objawy u kota

Jeżeli zauważysz u swojego kota niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Odkładanie leczenia weterynaryjnego na później, często prowadzi do zaostrzenia się objawów i znacznego pogorszenia kondycji zwierzęcia.

Wygląd ogólny 

Zwróć uwagę na sposób poruszania kota, jego aktywność, sierść. Jeżeli kot od jakiegoś czasu zmniejszył aktywność, mocno schudł, stał się apatyczny i osowiały, kuleje lub pogorszył się stan jego sierści, skontaktuj się z weterynarzem.

Waga

Przeciętna waga kotów wynosi 3-5 kg, jednak jest to wynik w dużej mierze zależny od rasy i płci kota. Niepokoić powinien nagły spadek wagi o pół kilograma, widoczne żebra, nadmierna chudość, wzdęty brzuch lub otyłość.

Nos

Powinien być czysty, bez żadnej wydzieliny i wilgotny. Niepokojące objawy to suchy nos, sącząca się wydzielina, strupki, krwawienie.

Oczy

Błyszczące, czyste, bez żadnej ropnej wydzieliny i paprochów, białka czyste, bez przekrwień (u zdrowych kotów zdarzają się minimalne), źrenice powinny się zwężać pod wpływem światła. Niepokojące objawy: przygaszone, mętne, wydzielina zaklejająca oczy, białka żółte lub mocno przekrwione, zez, nieprawidłowa reakcja na światło.

Uszy

Powinny być gładkie, bez poszarpanych końcówek i ran, czyste i suche. Zaniepokoić powinna cuchnąca wydzielina wydobywająca się z uszu (niewielka ilość woszczyny nie jest powodem do obaw), opuchlizna kanału słuchowego, nieprzyjemny zapach z przewodu słuchowego, ból przy dotknięciu.

Częste potrząsanie głową, przechylanie głowy na boki i notoryczne drapanie uszu może świadczyć o obecności świerzbowca - pasożyta żyjącego wewnątrz kanału słuchowego zwierzęcia. Charakterystycznym objawem obecności świerzbowca jest brunatna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu wydobywająca się z uszu chorego kota. Niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

Jama ustna

Dziąsła równomiernie różowe, bez owrzodzeń; zęby białe i równe. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie ubytki w uzębieniu, kamień nazębny, zaognione , blade lub sine dziąsła, odsłonięte szyjki zębowe oraz wszelkie ranki, owrzodzenia, guzki, powiększone migdałki.

Układ oddechowy

Oddech powinien być równomierny i cichy. Niepokoić powinny: ciężki oddech, szmery, świsty, kaszel i zadyszka, zwiększenie częstotliwości oddechu, wyraźny ruch brzucha podczas oddychania.

Brzuch

Wykonaj to proste badanie: połóż dłonie na brzuchu kota poniżej linii żeber i delikatnie uciskaj brzuch. Delikatnie przesuwaj dłonie ku tyłowi. Wszelkie guzki i zgrubienia, twardy i wzdęty brzuch powinny wzbudzić twój niepokój.

Obserwuj reakcję kota na twój dotyk - czy się wzdryga gdy naciskasz brzuch, miauczy lub nie pozwala się dotknąć. Niektóre nierówności są normalne u kotów, np. po posiłku po po lewej stronie żeber.

Skóra

Bez owrzodzeń, strupów, liszajów i wyłysień. Sierść - lśniąca, miękka, gładka i błyszcząca. Skontaktuj się z weterynarzem, gdy dostrzeżesz pogorszenie się stanu skóry i sierści. Warto także sprawdzić, czy skóra jest odpowiednio nawodniona: ściśnij palcami fałd skóry pomiędzy łopatkami i puść. Dobrze nawodniona skóra powinna natychmiast się odkształcić, odwodniona - wraca powoli.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 04.10.2011 r.

Więcej o kotach:
Ropiejące oczy u kota - czy to koci katar?
Biegunka u kota - przyczyny i leczenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)