Ciężki oddech, twardy brzuch, brak apetytu: co mogą oznaczać te niepokojące objawy u kota?

niepokojące objawy u kota fot. Adobe Stock, FurryFritz
Niepokojące objawy chorób u kota mogą dotyczyć zarówno ogólnego wyglądu czy zachowania zwierzaka, jak i konkretnej partii ciała - uszu, oczu czy nosa. Jednak niektóre dolegliwości mogą rozwijać się niepostrzeżenie. Zobacz, co mogą oznaczać takie objawy, jak twardy brzuch czy ciężki oddech u pupila.
/ 30.01.2023 13:20
niepokojące objawy u kota fot. Adobe Stock, FurryFritz

Objawy choroby u kota mogą być ledwo zauważalne, dlatego właściciel powinien być bacznym obserwatorem, by móc je dostrzec jak najwcześniej. Aby rozpoznać ewentualny problem zdrowotny, powinieneś wiedzieć, co jest normą u kota.

Objawy niektórych chorób są tak wyraźne, że nie sposób ich przeoczyć, jednak niektóre schorzenia rozwijają się niepostrzeżenie, zwłaszcza jeśli kot nie jest zbyt aktywny w ciągu dnia. Co oznaczają niepokojące objawy u kota?

Spis treści:

  1. Kiedy do weterynarza?
  2. Drapanie uszu
  3. Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania

Niepokojące objawy u kota: kiedy do weterynarza?

Nie wszystkie niepokojące objawy u kota mogą wskazywać na poważne problemy. Często są chwilowe i wiążą się np. ze zjedzeniem przez pupila czegoś niedozwolonego albo z obecnością uczulenia na konkretny składnik karmy.

Jeżeli jednak zauważysz u swojego kota niepokojące objawy, które nie mijają po jednym czy dwóch dniach, nasilają się lub dochodzą do nich inne symptomy, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Odkładanie leczenia weterynaryjnego na później, często prowadzi do zaostrzenia się objawów i znacznego pogorszenia kondycji zwierzęcia.

Jeśli nie jesteś pewna, czy warto stresować zwierzaka wizytą u weterynarza, możesz skorzystać z telefonicznej konsultacji, zanim zdecydujesz się na wizytę.

Wygląd ogólny kota: co powinno zaniepokoić?

Zwróć uwagę na sposób poruszania kota, jego aktywność i sierść. Jeżeli kot od jakiegoś czasu zmniejszył aktywność, schudł, stał się apatyczny i osowiały, kuleje lub pogorszył się stan jego sierści, skontaktuj się z weterynarzem.

Przeciętna waga kotów wynosi 3-5 kg, jednak jest to wynik w dużej mierze zależny od rasy i płci kota. Niepokoić powinien nagły spadek wagi o pół kilograma, widoczne żebra, nadmierna chudość, wzdęty brzuch lub przeciwnie - nagłe przytycie pupila, a w końcu otyłość.

wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota

fot. Niepokojące objawy u kota/Adobe Stock, onephoto

Niepokojące objawy u kota: nos i jama ustna

Powinien być czysty, bez żadnej wydzieliny i wilgotny. Niepokojące objawy to suchy nos, sącząca się wydzielina, strupki bądź krwawienie. Suchy nos nie musi być powodem do niepokoju. Często jest na przemian suchy i wilgotny w ciągu dnia.

Dziąsła u kota powinny być równomiernie różowe, bez owrzodzeń, a zęby białe i równe. Twoją uwagę powinny zwrócić wszelkie ubytki w uzębieniu, kamień nazębny, zaognione, blade lub sine dziąsła, odsłonięte szyjki zębowe oraz wszelkie ranki, owrzodzenia, guzki, powiększone migdałki.

Najlepiej przynajmniej raz w roku zgłaszać się do weterynarza na kontrolę uzębienia i stanu jamy ustnej pupila.

Ropiejące oczy u kota, zaczerwienienia, światłowstręt

Błyszczące, czyste, bez żadnej ropnej wydzieliny i paprochów, białka czyste, bez przekrwień (u zdrowych kotów zdarzają się minimalne), źrenice powinny się zwężać pod wpływem światła.

Niepokojące objawy: przygaszone, mętne, wydzielina zaklejająca oczy, białka żółte lub mocno przekrwione, zez, ropiejące oczy, nieprawidłowa reakcja na światło.

Niepokojące objawy u kota: drapanie uszu

Powinny być gładkie, bez poszarpanych końcówek i ran, czyste i suche. Zaniepokoić powinna cuchnąca wydzielina wydobywająca się z uszu (niewielka ilość woszczyny nie jest powodem do obaw), opuchlizna kanału słuchowego, nieprzyjemny zapach z przewodu słuchowego, ból przy dotknięciu.

Częste potrząsanie głową, przechylanie głowy na boki i notoryczne drapanie uszu może świadczyć o obecności świerzbowca - pasożyta żyjącego wewnątrz kanału słuchowego zwierzęcia. Charakterystycznym objawem obecności świerzbowca jest brunatna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu wydobywająca się z uszu chorego kota. Niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

kot ciężko oddycha brzuchem twardy brzuch u kota

fot. wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota/Adobe Stock, Chalabala

Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania

Koci oddech powinien być równomierny i cichy. Niepokoić powinny: ciężki oddech, szmery, świsty, kaszel i zadyszka, zwiększenie częstotliwości oddechu, wyraźny ruch brzucha podczas oddychania. Czasem kot ciężej oddycha podczas snu, kiedy coś mu się śni. Wówczas może jednocześnie ruszać łapkami, główką lub lekko podrygiwać. Takie objawy nie powinny budzić u właścicieli niepokoju.

Kot ciężko oddycha brzuchem? Wykonaj ten test

Wykonaj to proste badanie: połóż dłonie na brzuchu kota poniżej linii żeber i delikatnie uciskaj brzuch. Delikatnie przesuwaj dłonie ku tyłowi. Wszelkie guzki i zgrubienia, twardy i bardzo wzdęty brzuch powinny wzbudzić twój niepokój. Brzuch powinien być miękki, a dotykanie go nie powinno wywoływać dyskomfortu.

Obserwuj reakcję kota na twój dotyk - czy się wzdryga, gdy naciskasz brzuch, miauczy lub nie pozwala się dotknąć. Niektóre nierówności są normalne u kotów, np. po posiłku, szczególnie po lewej stronie żeber. Czasem wypukłość i twardy brzuch u kota są wynikiem wzdęć - taki problem powinien ustąpić po strawieniu pokarmu, a jeśli będzie się powtarzał, warto rozważyć wizytę u weterynarza i zmianę karmy.

Niepokojące objawy na skórze kota

Bez owrzodzeń, strupów, liszajów i wyłysień. Sierść - lśniąca, miękka, gładka i błyszcząca. Skontaktuj się z weterynarzem, gdy dostrzeżesz pogorszenie się stanu skóry i sierści. Warto także sprawdzić, czy skóra jest odpowiednio nawodniona: ściśnij palcami fałd skóry pomiędzy łopatkami i puść. Dobrze nawodniona skóra powinna natychmiast się odkształcić, odwodniona - wraca powoli.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 04.10.2011 r.

Czytaj także:
Dlaczego kot nie chce się przytulać?
Jak przeliczyć wiek kota na ludzki?
Ile kosztuje kastracja kota?