Niesamowity spektakl nad polskim niebem. Naukowcy wyjaśniają, czym jest błyszcząca kula

meteor nad Polską fot. Adobe Stock, Lemonsoup14
Wyjątkowo jasny meteor rozbłysnął nad Polską, a konkretnie nad województwem świętokrzyskim, i pozostawił po sobie tylko głuchy hałas. Naukowcy wyjaśniają, czym było to niesamowite zjawisko oraz dlaczego świeciło z taką mocą. Internauci są pod wrażeniem i czekają na kolejną okazję, aby zobaczyć coś takiego.
/ 03.07.2024 16:51
meteor nad Polską fot. Adobe Stock, Lemonsoup14

Ciepłe, letnie noce to doskonały czas na obserwację spadających gwiazd. Ostatnio nad polską pojawiła się wyjątkowo jasna kula, która rozbłysła na niebie. Skąd do nas przybyła?

Spis treści:

  1. Tajemniczy obiekt nad Polską
  2. Meteoroid spłonął na niebie

Tajemniczy obiekt nad Polską

Jasna kula światła pojawiła się na niebie w nocy z poniedziałku na wtorek, tuż po północy. To zjawisko trwało zaledwie chwilę, ale było widoczne z daleka, ponieważ rozjaśniło sklepienie. Najjaśniejszy błysk spadającej gwiazdy był bardziej efektowny niż księżyc w pełni.

Co więcej, świadkowie zdarzenia mówią o „głuchym hałasie” jaki rozległ się z powodu fali uderzeniowej. Tajemniczy obiekt przybył nad polskie niebo z orbity między Marsem a Jowiszem, tak jak większość planetoid w naszym układzie.

Meteoroid spłonął na niebie

Bolid nad województwem świętokrzyskim został zarejestrowany przez dwie stacje obserwacyjne i przeleciał dokładnie pomiędzy nimi, jak relacjonuje Mateusz Żmija na profilu Skytinel.

Meteor zaczął być widoczny na wysokości 95,42 kilometra i pędził w kierunku Ziemi z prędkością początkową około 25 kilometrów na sekundę. W trakcie swojego lotu wyhamował do około 9 kilometrów na sekundę oraz całkowicie spłonął na wysokości 38,45 kilometra. Co za tym idzie, nie doprowadził do spadku meteorytów

- poinformował w swoim poście.

Kilkakrotne rozbłyski były spowodowane jego fragmentacją. „Świetna robota! Gratulacje” – piszą zachwyceni nagraniem oraz szczegółową analizą internauci.

Czytaj także:
To niesamowite zjawisko astronomiczne będzie widoczne gołym okiem. Tego dnia koniecznie spójrz w niebo
Duchy w zamkach polskich. Upiorny tour po nawiedzonych fortecach
Nieodkryte perełki Podlasia. Tych miejsc pewnie nie znasz, a powinnaś

Redakcja poleca

REKLAMA