Witam!
Mamy psa rasy owczarek niemiecki w wieku 5 lat. Kupiliśmy właśnie owczarka niemieckiego, żeby bronił posesji wokół domu i firmy ale pies niestety zachowuje się jeszcze jak szczeniak. Nie szczeka, leży przed bramą nawet jak ktoś przyjdzie. Ciągle chce się bawić, kładzie się nawet przed obcymi na grzbiecie i wymusza pieszczoty, jak przychodzi ktoś do furtki to on poszczeka ale bardziej jakby chciał się przywitać niż ostrzec a najgorsze jest to że w ogóle nie potrafi się bronić. Jak idzie na spacer i widzi inne psy, chowa się za mnie albo ucieka w popłochu. Kiedyś oberwał przez to od psa sąsiadów, który go trochę poturbował. Jest strasznie ciapowaty i za bardzo ufny w stosunku do obcych. Zastanawiamy się czy nie iść z nim specjalne szkolenie dla psów obronnych ale nie wiem czy to z kolei nie zrobi z naszego Marshalla zbyt agresywnego psa (zamierzamy mieć dziecko niedługo). Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź. Alicja K.
W pierwszej kolejności najlepszym rozwiązaniem będzie podstawowe szkolenie psa z dobrym szkoleniowcem używającym pozytywnych metod (czyli m.in. bez kolczatki). Nie wiem jak do tej pory przebiegało życie psa, w jakim wieku zjawił się u Państwa i skąd pochodzi, ale na podstawie tego co Pani napisała – pies chowa się za Panią albo ucieka w popłochu widząc inne psy.
Zobacz także: Pies boi się ludzi - jak go ośmielić?
Uważam, że konieczna jest powtórna socjalizacja, czyli zapoznawanie owczarka z innymi psami, pokazanie mu, że taki kontakt nie jest niczym złym i strasznym. Nie chodzi o to aby zaczął się bronić czyli rzucać na inne psy albo je gryźć tylko o to, aby nauczył się prawidłowo rozpoznawać sygnały, które wysyłają inne psy, a tym samym nauczył się nie dopuszczać do ataku ze strony innych zwierząt. W tej chwili jego strach jest najgorszym problemem.
Proszę mi wierzyć – to dobrze, że Państwa pies nie jest agresywny i nie rzuca się na każdego kto wchodzi na posesję. Myślę, że po podstawowym szkoleniu to szkoleniowiec powinien zdecydować czy pies ma predyspozycje na psa obronnego (czy nie jest zbyt strachliwy, czy potrafi słuchać komend) i czy w ogóle takie szkolenie jest psu potrzebne.
Zobacz także: Czy można socjalizować dorosłego psa?
Twój pupil sprawia problemy wychowawcze? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz na adres lifestyle@next.pl. Na wybrane pytania odpowie nasz ekspert.