Papillon fot. Fotolia

Suczka drapie podłogę - czy to ciąża urojona?

Suczka drapie podłogę zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. "Robi to jak oszalała i nie można jej od tego odciągnąć"- pisze nasza użytkowniczka. Behawiorysta, Justyna Marut, wyjaśnia możliwe przyczyny takiego zachowania psa i radzi, jak mu pomóc.
/ 28.02.2012 16:52
Papillon fot. Fotolia

Moja suczka rasy papillon zaczęła od kilku tygodni drapać podłogę w pokoju. Zawsze robi to w tym samym miejscu i prawie zawsze o tej samej porze wieczorem. Robi to jak oszalała i nie można jej od tego odciągnąć. Co może być powodem takiego zachowania i czy da się ja jakoś oduczyć tego? Ściągnęłam już w tym miejscu wykładzinę bo cała była zniszczona i myślałam ze może coś tam jest pod nią ale nie było. Jest młoda, mamy ja od 3 lat i wcześniej nie robiła takich rzeczy.  Czytałam gdzieś w Internecie że to może być objaw ciąży urojonej ale ona nie ma żadnych innych objawów, do żadnego kontaktu z obcymi psami nie doszło tylko na spacerze czasami spotykała się z psem sąsiada… Bardzo proszę o pomoc co może być przyczyną takiego zachowania.   Alina G.

Niestety trudno określić przyczynę zachowania suni tylko na podstawie krótkiego opisu. Być może powodem jest to, że sunia pragnie zwrócić na siebie uwagę. Mechanizm myślenia psa może wyglądać tak: jestem grzeczna, leże, nic nie robię - Pani nie zwraca na mnie uwagi a bardzo bym tego chciała; zaczynam drapać podłogę - Pani zaraz do mnie przybiega, mówi do mnie, odciąga. Jeżeli takie zachowanie psa poskutkowało raz, drugi - to sunia może zacząć je powtarzać. W takiej sytuacji proponuję poświęcanie psu większej ilości uwagi wtedy kiedy nie drapie podłogi. Proszę zacząć ćwiczyć z sunią proste komendy (siad, waruj, podaj łapę), bawić się piłeczką, sznurkiem... A drapanie ignorować, czyli zupełnie nie zwracać na psa uwagi.

Zobacz także: Pies zabiera różne przedmioty i nie chce oddać

Może być też tak, że  drapaniem pies sygnalizuje np. potrzebę wyjścia na dwór. Napisała Pani, że takie zachowanie powtarza się o tej samej porze. Proszę zwrócić uwagę czy wcześniej sunia nie prosi Panią w inny sposób o wyjście albo o jedzenie. Jeżeli tak nie jest - być może sunia zaprzestała innych czynności, ponieważ nie zwracała Pani na nie uwagi - a wyprowadzała sunię/dawał jej jeść tylko wtedy gdy ta drapała podłogę.

Zobacz także: Pies boi się ludzi - jak go ośmielić?

Kolejnym z powodów może być to, ze suni jest za ciepło i próbuje ona wygrzebać sobie jakieś chłodniejsze miejsce.  Proszę przykręcić grzejniki, przewietrzyć pomieszczenie i obserwować psa. Nie wiem czy mieszka Pani w bloku czy w domu. Jeżeli w tym drugim - może warto zastanowić się czy pies nie wyczuł pod podłogą jakiś gryzoni...

Niezbędnym krokiem jest również wizyta u lekarza weterynarii i przebadanie psa. Może mu bowiem brakować jakiś witamin albo swoim zachowaniem próbuje dać do zrozumienia, że coś mu dolega.

Zobacz także: Niepokojące objawy u psa - jak ich nie przeoczyć?

Niestety - tak jak napisałam na początku - trudno bez szczegółowej obserwacji zachowania psa określić na 100% powód takiego działania. Jednak jeżeli weterynarz bądź Pani podejrzewają ciąże urojoną warto po prostu sunie wysterylizować. Zapobiegnie to w przyszłości przypuszczalnym problemom z bronieniem przedmiotów (które pies będzie chciał ochronić jak swoje dzieci) oraz licznym problemom zdrowotnym na jakie są narażone niesterylizowane suki m.in. ropomacicze czy guz sutka.

Jeżeli problem się nie skończy - zalecam kontakt z behawiorystą.

Twój pupil sprawia problemy wychowawcze? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz na adres lifestyle@next.pl. Na wybrane pytania odpowie nasz ekspert.