Kiedy bociany wracają do Polski z ciepłych krajów? Nie wszystkie przylatują w tym samym czasie

kiedy przylatują bociany fot. Adobe Stock, Sander
Kiedy przylatują bociany, wracające z ciepłych krajów do Polski? Część z nich można zobaczyć już pod koniec stycznia, choć większość przylatuje wczesną wiosną. Bociany mają do pokonania setki tysięcy kilometrów, dlatego też nie przylatują równolegle, ale jest też inny powód. Kiedy bociany wracają z ciepłych krajów?
/ 09.02.2024 05:32
kiedy przylatują bociany fot. Adobe Stock, Sander

Bociany na przełomie lata i jesieni uciekają do ciepłych krajów, najczęściej do Afryki, aby tam przezimować i wrócić do Polski dopiero, kiedy temperatury zaczną ponownie rosnąć. Najczęściej zjawiają się w pierwszej połowie wiosny, ale nie wszystkie i nie jednocześnie.

Spis treści:

  1. Kiedy przylatują bociany?
  2. Dlaczego bociany nie przylatują jednocześnie?

Kiedy przylatują bociany?

Pierwsze bociany mogą się pokazać w starych gniazdach czy na polach już pod koniec stycznia. Jeśli jednak zima wciąż się utrzymuje, jest to dla nich spory problem i nierzadko wymagają pomocy człowieka. Istnieją nawet specjalne fundacje, które zajmują się bocianami, które nieco pospieszyły się z powrotem do Polski.

Bociany to jednak ptaki, które przylatują do Polski na wiosnę, a więc zdecydowana większość z nich pojawia się w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Ostatnie ptaki przylatują na początku maja. Co ciekawe, niemal wszystkie bociany wracają do gniazda, z którego wyleciały jesienią, naprawiają je i zasiedlają na kolejne miesiące. Dodatkowo bociany łączą się w pary i pozostają w relacji monogamicznej na wiele sezonów, choć nie do końca życia.

kiedy bociany przylatują do polski

fot. Kiedy przylatują bociany/Adobe Stock, Christian Musat

Dlaczego bociany nie przylatują do Polski jednocześnie?

Bociany przeważnie uciekają przed polską zimą do Afryki, a więc muszą pokonać ok. 10 000 kilometrów. Ich lot może trwać nawet 2 miesiące. To więc naturalne, że część z nich jest w stanie przylecieć szybciej, a część robi więcej przerw i postojów po drodze. Niektóre osobniki decydują się na wcześniejszy wylot, inne czekają do niemal ostatniego momentu, aby wylądować w swoim polskim gnieździe dopiero w samym środku ciepłej wiosny.

Bociany, które łączą się w pary, także nie przylatują do gniazda jednocześnie ani nie wylatują jednocześnie do ciepłych krajów. Pomiędzy jednym a drugim osobnikiem różnica najczęściej wynosi ok. 7-10 dni. Czasem jeden z partnerów musi poczekać na drugiego nawet 4 tygodnie. Sporadycznie zdarza się, że bociany przylatują jednocześnie.

Bocian, który przylatuje pierwszy, zajmuje stare gniazdo, a jeśli go nie znajdzie, stara się przygotować prowizoryczny, tymczasowy zamiennik. Dopiero, kiedy przyleci drugi bocian, para zaczyna budować gniazdo lub poprawiać stare, a po kilku dniach samica składa jaja.

bocian kiedy przylatuje

fot. Kiedy przylatują bociany/Adobe Stock, Vladimir

Czytaj także:
Bocian w locie i w gnieździe - co oznaczają?
"Bociany opiekowały się naszą rodziną"
Wieś osławiona przez bociany

Redakcja poleca

REKLAMA