Bocian w locie, bocian w gnieździe - co oznacza według ludowych przesądów?

bocian w locie przesądy fot. Adobe Stock
Gdy zobaczysz bociana w locie, traktuj to jako dobrą wróżbę - taki widok ma przynosić szczęście i zwiastować dobry, ale pracowity okres w życiu. Jeśli jednak wiosną po raz pierwszy zobaczysz bociana w gnieździe, miej się na baczności - pech cię nie opuści.
Weronika Kwaśniak / 08.04.2021 15:47
bocian w locie przesądy fot. Adobe Stock

Bocian to jeden z najdawniejszych symboli polskości, nic więc dziwnego że od wieków wiązano z nim cały szereg wierzeń i przesądów. Wielu niedowiarków się z nich śmieje, ale krążący nad domem bocian w locie, to zwiastun nowego życia w rodzinie i zapowiedź rychłej ciąży. W końcu nie od dziś wiadomo, że to właśnie bociek podrzuca dzieci i zostawia je w kapuście!

Bocian w locie jako dobra wróżba

Dawniej już małe dzieci krzyczały na widok lecącego bociana:

- Raz, dwa, trzy - moje szczęście!

Gdy wiosną przylecą do Polski bociany, trzeba intensywnie wypatrywać lecących ptaków. To dobra wróżba na cały rok - kto zobaczy bociana w locie, będzie mieć szczęście i powodzenie, a kolejne miesiące spędzi w zdrowiu i spokoju. Dawniej widok lecącego bociana miał wróżyć także rychłe zamążpójście. Przy pierwszym spotkaniu z boćkiem warto mieć przy sobie chociaż kilka monet. Dzięki temu można zapewnić sobie również stabilność finansową i urodzaj.

Bocian w locie, który zacznie krążyć nad konkretnym domem, niechybnie przynosi wiadomość o powiększeniu rodziny. To zwiastun ciąży! Już wieki temu twierdzono, że bociek potrafi wiedzieć o niej wcześniej, niż sami zainteresowani.

Bocian w gnieździe jako symbol pecha

Kiedy wiosną wypatrujesz pierwszych zwiastunów tej pory roku, uważaj aby nie zobaczyć siedzącego bociana w gnieździe. To ma przynosić pecha, ściągając nieszczęście na całą rodzinę. Nadchodzące miesiące będą wtedy biedne, pełne chorób i pecha. 

bociany w gnieździe przesądy

fot. Bociany w gnieździe/Adobe Stock

Złą wróżbą jest też jednak opuszczone gniazdo bocianie - jeśli kolejnej wiosny ptaki nie zdecydują się do niego powrócić i pozostanie puste, może to wróżyć chorobę, a nawet śmierć domowników, mieszkających w pobliżu bocianiego domostwa. „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są!” - sąsiedztwo bocianów to dobry omen, więc jeśli nie wrócą, nieszczęście murowane.

Co oznacza bocian chodzący po polu?

Sam widok bociana chodzącego po polu nie jest jakąś konkretną wróżbą - nie wiążą się z nim żadne przesądy. Jeśli jednak spacerujący po łące bociek będzie czyścić sobie pióra, to bardzo zły znak. Podglądanie ptaka podczas tego rodzaju czynności, przyniesie nieszczęście.

Czytaj więcej na temat przesądów:
Co oznacza gdy piecze lewe ucho, a co oznacza swędzenie nosa?
Słoń na szczęście - dlaczego wierzymy, że porcelanowy słoń przynosi szczęście?
Lustro w sypialni, zbite lustro - przed czym ostrzegają lustrzane przesądy?

Tagi: przesądy

Redakcja poleca

REKLAMA