Bociany w Pentowie.

Bociany w Pentowie. fot. Adobe Stock
Wieś Pentowo nad Narwią stała się sławna dzięki bocianom. Na terenie jednego, ale dużego gospodarstwa znajduje się blisko 40 stale zasiedlonych gniazd bociana białego. Niektóre są oddalone od siebie o zaledwie kilka metrów. Taka kolonia to wielka rzadkość i atrakcja zarówno dla ornitologów, jak i turystów.
/ 21.04.2018 03:30
Bociany w Pentowie. fot. Adobe Stock

Pentowo koło Tykocina na Podlasiu. Blisko stąd nad rozlewiska Narwi i Biebrzy. Nic dziwnego, że to miejsce upodobały sobie bociany, zakładając liczne gniazda. Pobyt tutaj daje niepowtarzalną możliwość obserwowania i fotografowania tych pięknych ptaków.

Trąba powietrzna przywiała bociany

W 1992 roku nad Pentowem przeszedł huragan, który w okolicy powalił wiele drzew. Połamane w połowie pnie okazały się idealne dla bocianów, które zbudowały tutaj swoje lęgowiska. Przez kilka dni na przestrzeni mniej więcej 200 metrów powstało ponad 30 gniazd na budynkach gospodarczych oraz na pobliskich olchach, brzozach i sosnach. Co prawda ptaki te najchętniej budują gniazda w odosobnieniu, aby z innymi bocianami nie konkurować o pożywienie, tym razem jednak stało się inaczej. Rozlewiska Narwi, w pobliżu których znajduje się Pentowo, wydają się być idealnym miejscem dla żerowisk bocianich. Nic więc dziwnego, że co roku pojawiają się tutaj kolejne gniazda.

Tak licznej kolonii bocianiej z czasem zaczęło pomagać Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, gdyż uwite lęgowiska okazały się mieć zbyt słabe mocowania i zaczęły się rozpadać. Od tamtej pory rozpoczęto budowę specjalnych platform pod bocianie gniazda.

Obecnie w Pentowie funkcjonuje blisko 40 zasiedlonych gniazd i nadal ich przybywa

 Tym bardziej fakt istnienia tak dużej kolonii bocianiej, na tak niewielkim obszarze, zdaje się być niezwykły. 

Pentowo – Europejska Wieś Bociania

Tytuł bocianiej wioski uzyskuje tylko jedna miejscowość w każdym z krajów europejskich, w której podjęto wyjątkowe działania na rzecz ochrony miejsc lęgowych bociana białego. Wśród wielu miejsc w Polsce, w których osiedlają się te ptaki, wybrano właśnie Pentowo i Tykocin w województwie podlaskim. I w 2001 r. Europejska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego – Euronatur  przyznała im statut Europejskiej Wsi Bocianiej.

Dwór szlachecki w Pentowie

W Pentowie słynącym z kolonii bocianów znajduje się tylko jedno gospodarstwo, a w nim wybudowany w 1904 roku szlachecki dwór z dębowego drewna. Od samego początku jest on w posiadaniu rodziny Toczyłowskich herbu Samson. Można tutaj przenocować czy zwiedzić galerię ze zdjęciami znanych przyrodników, fotografów i badaczy bociana białego. Nie brakuje tu również obrazów malowanych przez lokalnych artystów, a także książek i albumów poświęconych tym ptakom.

Przede wszystkim jednak można tutaj podpatrywać bocianie zwyczaje. W tym celu właściciele gospodarstwa przygotowali dwie drewniane wieże obserwacyjne. Jedna znajduje się tuż za stajnią, dobrze widoczne są z niej wszystkie gniazda w bezpośredniej bliskości dworu. Druga natomiast jest na terenie starorzecza, w obrębie bocianich żerowisk, pozwala obserwować ptaki na rozległych podmokłych łąkach i okolicznych polach uprawnych. Do podglądania ptaków przyda się lornetka, którą można wypożyczyć u gospodarzy (w cenie biletu wstępu).

Koncerty przy zachodzie słońca

Dodatkową atrakcją Pentowa są plenerowe koncerty muzyki klasycznej. Odbywają się zwykle w każdą ostatnią sobotę miesiąca od maja do września, na łąkach majątku, przy zachodzie słońca. Wstęp na koncert i do bocianiej wioski jest wówczas bezpłatny. 

Można również przejechać się staropolską bryczką lub tramwajem konnym przez dolinę rzeki Narew oraz okoliczne lasy i łąki.  

Atrakcje turystyczne koło Pentowa

  • Tykocin – barokowy Kościół Świętej Trójcy i zespół klasztorny po misjonarski fundacji J. K. Branickiego (1742–1749),  synagoga z 1642 r. i Muzeum Kultury Żydowskiej
  •  Białystok –Muzeum Historyczne w Białymstoku, Pałac Branickich i ogrody
  •  Supraśl – muzeum ikon
  • Kruszyniany – meczet
  • Kiermusy – zagroda żubra
  • Narwiański Park Narodowy
  • Biebrzański Park Narodowy

Tutaj przeczytasz więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.

Redakcja poleca

REKLAMA