Jak zapoznać szczeniaka z innymi zwierzętami

Jak zapoznać szczeniaka z innymi zwierzętami
Świat złożony jest z różnych zjawisk i różnych istot żywych. Nawet żyjąc z naszym psem w mieście spotykamy różne inne zwierzęta.
/ 21.07.2010 09:47
Jak zapoznać szczeniaka z innymi zwierzętami

Socjalizacja to nauka zachowania w otaczającym świecie. Podobnie jak proces oswajania dzikich zwierząt, tak socjalizacja wymaga od czworonogów wyrzeczenia się pewnych wrodzonych instynktów i odruchów. Te są szczególnie silne, gdy pojawiają się inne zwierzęta. Praca właściciela czy hodowcy w dużej części będzie polegała w tym wypadku na nauczeniu psa ich ignorowania.

Poznawanie innych zwierząt

  • Inne psy

Inne psy z pewnością będą fascynowały naszego szczeniaka. Niektóre młode psy obawiają się obcych dorosłych osobników i to jest jak najbardziej naturalne. Inne z rozbrajającą śmiałością wskakują obcym psom na głowy. Zanim pozwolimy, by nasz wesoły szczeniak popędził do innego psa, zapytajmy właściciela, czy to dobry pomysł. Nie wszystkie dorosłe psy mają tyle cierpliwości, by znosić harce rozbrykanego malca i nie muszą jej mieć. Zupełnie podobnie, jak nie każdy dorosły człowiek musi mieć ochotę na to, by czyjeś dziecko wchodziło mu na głowę.

Jeśli nasz pies jest nieśmiały, nie ciągnijmy go na siłę nawet do najłagodniejszego psa w okolicy. Dajmy mu swobodę. Jeśli się przełamie i podejdzie to dobrze, jeśli nie to też nic się nie stanie. Nie musimy nic robić, nie pozwólmy tylko by piesek uciekał na widok innych psów. Trzeba pokazać mu własną postawą jasno i wyraźnie, że ten obcy pies wcale nie jest straszny.

  • Koty i ptaki

Koty i ptaki spotykane na podwórkach i w parkach to częste obiekty pogoni. Wiele psów trzeba oduczać tej zabawy i dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Pozwólmy szczeniakowi zobaczyć te zwierzęta, ale też nauczmy go, że nie chcemy by na nie polował. Bezpośrednia konfrontacja z kotem może się skończyć u weterynarza, a tego typu złe doświadczenie może spowodować głębszy konflikt na linii pies – kot na resztę życia psa. Dodatkowo, szczeniak, który wyrobi sobie nawyk ganiania za innymi zwierzętami, będzie to robił nieustannie. Z wiekiem jest coraz sprawniejszy, a więc biega coraz szybciej. Pogoń za innymi zwierzętami ma to do siebie, że wszystkie zmysły koncentrują się na zdobyczy i wtedy nietrudno o nieszczęście, np. wbiegnięcie psa pod rozpędzony samochód.

  • Jeże

Nie wszystkie psy interesują się jeżami. Szczeniaki z reguły interesują się wszystkim, więc jeśli spotkają w parku lub w lesie jeża zapewne chętnie sprawdzą co to takiego. Postarajmy się odwrócić uwagę naszego psiaka od jeża zanim postanowi zapoznać się z nim bliżej. Doświadczenie może być dość bolesne i zakończyć się u lekarza wyciąganiem kolców. Nauka skuteczna, ale bardzo dotkliwa dla czworonoga więc niezalecana.

  • Małe zwierzęta domowe

Małe zwierzęta domowe u jednych psów wzbudzają odruchy przyjacielsko-opiekuńcze, u innych drapieżne. Trzeba mieć oczy otwarte. Nawet młodziutki pies, zapoznając z małym zwierzątkiem domowym może zrobić mu krzywdę. I miejmy na uwadze, że może się też zdarzyć odwrotnie.

  • Duże zwierzęta

Jeśli tylko mamy okazje zapoznać naszego psa z innymi zwierzętami, wykorzystajmy to. Pamiętajmy jednak, by przy dużych zwierzętach trzymać psa na smyczy i zachowywać bezpieczny dystans. One nie muszą sobie życzyć zbyt bliskich kontaktów i lepiej żeby nie musiały dawać tego wyraźnie do zrozumienia.

Zobacz też: Czy potrafisz właściwie zaopiekować się psem?

W miejskich parkach pojawiają się policjanci na koniach, które możemy pokazać naszemu psu. Zróbmy to na smyczy i nie pozwalajmy psu podejść zbyt blisko konia, szczególnie z tyłu. Najlepiej będzie, jeśli przejdziemy z psem w bezpiecznej odległości od konia w naturalny i nie budzący u szczeniaka emocji sposób. Jeśli pies zatrzyma się na chwilę by popatrzeć, możemy mu na to pozwolić. Potem zawołajmy go i pójdźmy dalej zaplanowaną przez nas trasą. Większość psów interesuje się końmi ze względu na ich specyficzny zapach.

Przeczytaj: Ogród bezpieczny dla psa - o czym pamiętać?

Młodziutkie szczeniaki z racji swojej wielkości i młodego wieku zwykle nie są trudne do opanowania w obliczu nowych zjawisk. Jeśli pies jest trochę starszy, powinien znać już podstawowe zasady posłuszeństwa. Wtedy będziemy mogli z łatwością przekazać mu informacje na temat tego, jak ma się w danych sytuacjach zachować.

Umysł szczeniaka i młodego psa jest jak gąbka - chłonie świat. Pamiętajmy więc, że wchłonie i zapamięta go na dorosłe życie takim, jakim my mu go pokażemy.

Redakcja poleca

REKLAMA