Co powinno znaleźć się w akwarium
Gryzonie te najlepiej czują się w grupie. Optymalną formą hodowli tych gryzoni jest zbudowanie, tzw. gerbilarium czyli akwarium szklanego lub plastikowego, w którym znajdowała się będzie gruba warstwa podłoża przygotowanego do zagrzebywania się. Raczej nie wskazane są klatki drewniane do trzymania myszoskoczków, gdyż mogą zostać przez nie przegryzione. Jeżeli nie masz takiej możliwości, by zapewnić gerblinowi powierzchnię, w której będzie się zakopywał, włóż do klatki domek, by tam miał miejsce odosobnione. Myszoskoczek potrzebuje dużo ruchu, dlatego klatka nie może być zbyt mała. Jeżeli chcesz urozmaicić gerblinowi mieszkanie w klatce kup mu kołowrotek, jednak ze względu na długi ogon zwierzęcia musi to być kołowrotek jednolity.
Myszoskoczki bardzo lubią ruch, jednak gdy będą miały kołowrotek cały czas w klatce mogą wybierać różne (nie zawsze odpowiednie dla opiekuna) godziny zabaw.
Podłoże i materiał na gniazdo
Gdy już założysz odpowiednią klatkę zadbaj o podłoże, niestety nie każde nadaje się dla gerblina. Niewskazana jest słoma ani torf. Najlepiej kup duże wiórki, ale nigdy nie wkładaj do klatki drobnych trocin. Może to też być żwirek drewniany taki, jak dla kota. Niewielka ilość siana może przydać się myszoskoczkom do zrobienia gniazda. Gniazdo chętnie zbudują też ze zwykłych białych, bezzapachowych chusteczek higienicznych lub papieru toaletowego.
Polecamy: Jakie choroby mogą dotknąć koszatniczkę?
Pamiętaj, by nie wkładać do gerblinarium włókien syntetycznych, gdyż mogą pozawijać się wokół palców zwierzątka i spowodować zranienie kończyn. Raczej niewskazane jest też stosowania papieru drukarskiego czy gazet, gdyż farba może być zbyt toksyczna dla tych gryzoni.
Warto pamiętać o utrzymaniu należytej czystości w klatce, gdyż trociny łatwo przyczepiają się do futra i do świeżego pokarmu i mogą wywoływać różnego rodzaju podrażnienia, np. oczu. Również uważaj z piaskiem, gdyż może być on stosowany do kąpieli piaskowych, ale musi być wysokiej jakości i zawsze czysty i suchy. Piasek również może powodować podrażnienie oczu myszoskoczków.
Czytaj także:Jak zadbać o higienę świnki morskiej?