Jak zadbać o higienę świnki morskiej?

Świnka morska to popularny gryzoń w naszych domach. Gdy zdecydowaliście się na zakup świnki morskiej warto zadbać o jej higienę, by była zdrowa i dobrze się czuła w Waszej rodzinie.
 Do codziennych obowiązków opiekuna świnki morskiej należy dbanie o czystość klatki, dlatego codziennie wymieniaj zwierzęciu ściółkę w miejscu, gdzie załatwiło swoje potrzeby.\ fot. Fotolia

Klatka

Świnka morska przebywa w klatce. Klatka musi być na tyle duża, by gryzoń swobodnie się w niej poruszał. Do codziennych obowiązków opiekuna świnki morskiej należy dbanie o czystość klatki, dlatego codziennie wymieniaj zwierzęciu ściółkę w miejscu, gdzie załatwiło swoje potrzeby. Najczęściej świnka morska wybiera sobie stałe miejsce do załatwiania się. W miejsce zużytej ściółki dołóż nową. Każdego dnia wymieniaj lub dolewaj śwince świeżą wodę. Również musisz dbać o jedzenie pupila. Przynajmniej raz w tygodniu gruntownie czyść całą klatkę i wszystkie sprzęty, szczególnie te związane z jedzeniem np. poidełko, pojemniczki.

Jedzenie

Świnka musi mieć codziennie świeży pokarm zarówno suchy jak i w postaci warzyw. Zanim dasz gryzoniowi nowe jedzenie wybierz resztki starego, by nie zaczęły się psuć.

Raz na miesiąc umyj klatkę i wszystkie znajdujące się w niej potrzebne rzeczy płynem do mycia naczyń, dokładnie spłukaj bieżącą wodą i osusz.

Świnka Samosia

Świnka morska sama doba o swoją czystość, jednak niekiedy warto jej w tym pomóc. Niezbyt często możesz świnkę wykąpać, np. jeżeli z powodu choroby lub przejedzenia oddaje zbyt dużą ilość moczu lub kału, gdy położy się w miejsce do załatwiania potrzeb.

Polecamy: Jakie choroby mogą dotknąć kosztaniczkę?

Kąpiel

Mimo, iż świnki potrafią pływać nalej wody do wysokości ok.2/3 stojącego zwierzątka. Do kąpania tego gryzonia możesz zastosować szare mydło albo specjalny szamponu lub preparat, np. dla kota. Pamiętaj, by po kąpieli świnkę morską dokładnie spłukać wodą i wytrzeć, np. ręcznikiem.

Świnki, szczególnie te z długą sierścią, wymagają też regularnego szczotkowania, wówczas ich sierść będzie gładka i nieposklejana. Specjalną szczotkę możesz kupić w sklepie zoologicznym.

Bardzo ważne jest też zadbanie o paznokcie gryzonia.

Czytaj także: Jak żywić szczura?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/4 lata temu
Zapomniałaś napisać że zajmujesz się poradami weterynaryjnymi.
/4 lata temu
lol
/5 lat temu
Em, to chyba każdy wie . ;P Spodziewałam się czegoś ciekawszego . c;
POKAŻ KOMENTARZE (2)