Jak przyzwyczaić psa do nowego partnera?

Pies fot. Fotolia
Co zrobić, by pies zaakceptował nowego partnera i nie okazywał zazdrości oraz jak pokonać lęk separacyjny u pupila - na pytania użytkowniczki odpowiada nasz ekspert, behawiorysta Justyna Marut.
/ 18.01.2012 15:28
Pies fot. Fotolia

Witam serdecznie! Mam 2 pytania, z tego jedno to problem.

1 - przeprowadzam się do nowego domu i mój pies 3-letnia suczka też, będzie to blok gdzie ona zawsze mieszkała w domku i nowy partner, do którego musi się przyzwyczaić. Jak to zrobić by nie mieli konfliktów i wszystko poszło gładko. Mój pies jest bardzo zazdrosny o mnie.

2 - mam jeszcze starą suczkę, która mieszka ze mną ale zostaje w domu z babcią, ona się nie przeprowadza ze mną. Problem jest taki że jak babcia wyjdzie to szczeka, wyje itp. nie do zniesienia nawet jak ja jestem w domu a dodatkowo zawsze rano sika i nawet za dnia potrafi jak babcia wyjdzie... zawsze tak robiła całe życie, nie umieliśmy sobie z nią poradzić, jak spała ze mną na kanapie kiedyś to tak nie robiła jak tylko jej coś nie pasuje to sika nie możemy już tego wytrzymać proszę o pomoc.   Malwina

Niestety mogę się odnieść tylko bardzo ogólnie do Pani pytań, ponieważ zauważam tu dużo złożonych problemów, które precyzyjnie może ocenić specjalista na osobistym spotkaniu i dłuższej rozmowie.
Jeżeli chodzi o pierwszą część pytania niestety nie sprecyzowała Pani w czym objawia się „zazdrość” psa. Jeżeli pies warczy na ludzi, łapie zębami, jeżeli kogoś ugryzł w Pani obronie albo nie pozwala się do Pani zbliżyć, to mamy do czynienia z agresją, którą zająć się może trener bądź zoopsycholog.

Zobacz także: Agresja cocker spaniela w stosunku do mojego partnera - co robić?

Jeżeli pies nie robi niczego z wyżej wymienionych rzeczy, poznał już Pani partnera i ich relacje dobrze się układają, a chodzi tylko o to, aby dobrze wszystkim razem się mieszkało, to proponuję, aby na początek partner sowicie karmił psa smakołykami, żeby tym samym skojarzyć swoją obecność z czymś bardzo pozytywnym. Niech bawi się z psem w domu i na spacerze, tak aby wszystko, co związane z Pani partnerem było dla psa przyjemnością. Nie zapominajmy od psa również wymagać – np. komend i wykonywania naszych poleceń.

Proszę pamiętać również o zapewnieniu psu odpowiedniej ilości spacerów i ruchu. Jeżeli chodzi o drugą część pytania to niestety pomoc przez internet jest bardzo trudna. Suni potrzebna jest konsultacja zoopsychologiczna, prawdopodobnie nauka zostawania samej w domu. Szerzej może Pani o tym przeczytać w artykułach

Lęk separacyjny psa ze schroniska

Mój pies wszystko niszczy gdy zostaje sam w domu

Potrzebne będą także badania moczu, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Proszę również spróbować z sunią rano wcześniej wychodzić, ponieważ może ona po prostu nie wytrzymywać po nocy.

Zobacz także: Dlaczego mój pies wyje gdy zostaje sam?

Twój pupil sprawia problemy wychowawcze? Nie rozumiesz jego zachowania? Napisz na adres lifestyle@next.pl. Na Twoje wybrane pytania odpowie nasz ekspert.

Redakcja poleca

REKLAMA